O 30 złotych wzrośnie natomiast opłata za przejazd tym odcinkiem A2 pojazdem nienormatywnym. Obecnie za taki przejazd trzeba zapłacić 390 zł.

Reklama

W koncesji podpisanej z rządem mamy stawki opłat i politykę, jak one powinny się kształtować w różnych okresach koncesji. Z zapisów tych wynika, że powinniśmy pobierać wyższe opłaty, jesteśmy poniżej ustalonej granicy - powiedziała PAP rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej Zofia Kwiatkowska.

Ta podwyżka jest powodowana również tym, że musimy mieć płynność finansową ze spłatą kredytów, które mamy w Europejskim Banku Inwestycyjnym i bankach komercyjnych; jest to wymóg banków. Z pieniędzy z przychodów zajmujemy się bieżącym utrzymaniem autostrady i odkładaniem środków na nowe inwestycje: budowę i rozbudowę węzłów czy planowaną budowę trzeciego pasa na obwodnicy Poznania - dodała.

Kwiatkowska ma nadzieję, że zmiana cen przejazdu nie wpłynie na liczbę aut przejeżdżających przez autostradowe bramki. Po wprowadzeniu w ubiegłym roku podwyżki cen dla aut osobowych z 12 na 13 zł, ruch tych pojazdów wzrósł w ciągu roku o ok. 10 proc. Cena nie ma więc w przypadku tych pojazdów bezpośredniego przełożenia - powiedziała.

Również 23 kwietnia Autostrada Wielkopolska otworzy węzeł Buk, z którego będzie można korzystać w kierunku zachodniej granicy Polski. Do tej pory kierowcy mogli z niego jeździć tylko w kierunku Poznania.

Węzeł zacznie działać w pełnym zakresie, razem ze stacją poboru opłat. Wprowadzamy częściowe opłaty na odcinku Buk-Nowy Tomyśl; to będzie 9 zł brutto. Na odcinku Buk-Poznań będzie to 5 zł brutto. Do tej pory kierowcy jadący z tego węzła do Poznania musieli płacić pełną stawkę - powiedziała.

Od 23 kwietnia do 20 maja Autostrada Wielkopolska prowadzić będzie testy nowego systemu poboru opłat na najmłodszym odcinku autostrady - z Nowego Tomyśla do Świecka.

Włączamy w to również odcinek do Poznania. Między Poznaniem a Świeckiem kierowca wjeżdżając na autostradę pobierze bilet, który będzie musiał zachować i okazać przy wyjeździe. Od 21 maja odcinek od Nowego Tomyśla na zachód będzie odcinkiem płatnym, przyzwyczajamy więc klientów do nowego systemu - wyjaśniła Kwiatkowska.

Obecnie na odcinku Konin - Nowy Tomyśl kierowcy wnoszą opłaty w tzw. systemie otwartym, płacąc za przejazd przez Punkty Poboru Opłat: Lądek, Nagradowice i Gołuski. Opłata za przejazd odcinkami Konin - Września, Września - Poznań i Poznań - Nowy Tomyśl jest taka sama, niezależnie od liczby przejechanych kilometrów i miejsca opuszczenia autostrady. Przejazd przez autostradową obwodnicę Poznania jest bezpłatny.