Ponad połowa Polaków (58 proc.) popiera obowiązek całodobowej jazdy z włączonymi światłami przez cały rok - wynika z sondażu GFK Polonia przeprowadzonego dla Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa. Przeciwną opinię ma 34 proc. badanych.

Jednocześnie 65 proc. kierowców uważa, że jazda z włączonymi światłami powinna być obowiązkowa na terenie całej Unii Europejskiej (przeciwnych jest 23 proc. ankietowanych).

Niemal 80 proc. ludzi wierzy, że przepis ten podnosi bezpieczeństwo - lepsza widoczność samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Opozycja jest słabsza - 18 osób na 100 twierdzi, że jazda z "zapalonymi" światłami nic nie daje. Nie polepsza bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nie poprawia też widoczności).

>>>Posłowie PiS: Zgaśmy światła w samochodach

Jazda z włączonymi światłami przyczynia się do mniejszej liczby ofiar wypadków drogowych - tak przyznaje 64 proc. badanych. Inaczej myśli 27 proc. osób.

Ponad 70 proc. Polaków jest zdania, że jeżdżąc z włączonymi światłami, można bezpieczniej wyprzedzać. Niewiele mniej osób (68 proc.) uważa, że pozwala to uniknąć zderzeń czołowych. Innego zdania jest odpowiednio 21 proc. i 23 proc. badanych.

Kto jest za, a kto przeciw?

Z raportu wynika, że za obowiązkiem głosują młodzi (ponad 60 proc. w wieku od 15 do 39 lat), wykształceni (67 proc. pozytywnych odpowiedzi wśród osób z wyższym wykształceniem) i mieszkający w dużych miastach (np. w Warszawie obowiązek jazdy z włączonymi światami mijania popiera 84 proc. pytanych).

Mało tego, obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez cały rok częściej popierają kierowcy, którzy przed kwietniem 2007 r. (wprowadzenie obowiązku) używali świateł. W tej grupie poparcie wynosi aż 75 proc.

>>>Kończą z kasowaniem punktów karnych

Wśród przeciwników tego rozwiązania przeważają kierowcy, którzy przed powstaniem obowiązku nie włączali świateł w swoich autach (61 proc.), osoby w wieku 60-64 lata (44 proc. odpowiedzi negatywnych) i mieszkańcy wsi (43 proc.).

A jakie jest Wasze zdanie? Światła włączone całą dobę przez cały rok - tak czy nie?

>>>Zobacz, ile zapłacisz za piracką jazdę!