Dlaczego OC dla młodych jest droższe?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają stałych, sztywnych stawek ubezpieczeń OC. Wyliczają je indywidualnie dla każdego kierowcy na podstawie oceny ryzyka, jakie stwarza on na drodze. Dlaczego? To proste: im jest ono wyższe, tym większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie.
W algorytmach stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo ważną rolę odgrywa wiek kierowcy. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Otóż osoby młode:
  • mają mniejsze doświadczenie na drodze, a statystyki pokazują, że początkujący kierowcy powodują więcej wypadków i kolizji drogowych,
  • są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań podczas jazdy – choćby dlatego, że większość z nich jeździ samodzielnie, a nie np. w towarzystwie małżonka i dzieci (co mogłoby skłonić do zdjęcia nogi z gazu).
Choć taka ocena może się wydawać krzywdząca, bo przecież opisane przed chwilą cechy nie dotyczą każdego młodego kierowcy, twarde dane są nieubłagane. A to na nich polegają ubezpieczyciele, wyliczając wysokość składki. To jednak wcale nie oznacza, że OC dla młodych zawsze musi być drogie – zwłaszcza w 2020 roku, gdy najtańszą opcję można wyszukać w kilka chwil on-line.
Jak obniżyć OC dla młodych?
Sposobów na ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest kilka. Warto przyjrzeć się im bliżej.
Po pierwsze, wielu kierowców decyduje się na dopisanie jako współwłaściciela samochodu (i współposiadacza ubezpieczenia) starszej, bardziej doświadczonej za kółkiem osoby – np. któregoś z rodziców. To rzeczywiście może obniżyć wysokość składki, a przy okazji pomóc młodemu kierowcy budować historię ubezpieczeniową, aby w przyszłości zdobyć zniżki. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli współwłaściciel pojazdu spowoduje kolizję drogową, odbije się to na zwyżkach i zniżkach dla wszystkich ubezpieczonych w ramach OC pojazdu.
Po drugie, warto bacznie się przyjrzeć dostępnym na rynku ofertom ubezpieczeń OC. Czasem różnice między propozycjami towarzystw dla tej samej osoby mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Wynika to np. z różnych polityk dotyczących wyliczania zniżek i zwyżek oraz cennika przyjętego przez TU. Aby sprawdzić, jakie składki oferują poszczególni ubezpieczyciele, warto wykorzystać np. kalkulator ubezpieczeń OC na Rankomat.pl. Poświęcając kilka minut, osoba młoda może znaleźć znacznie tańszy produkt zapewniający taką samą ochronę.