Wszystkich Świętych to okres kiedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy.

Reklama

Policja zapowiada, że w tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie Święta Zmarłych służbę będzie pełnić więcej patroli - szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem ulicznym. Trzeba przygotować się na to, że przy największych nekropoliach w miastach będą zmiany w ruchu - dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i, zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. Policja radzi by o ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego - doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest szybciej i wygodniej.

Zdaniem policji każdy kierowca ruszając w dalszą podróż, powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty.

Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż - tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkusetkilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła.
Mundurowi przypominają, że o swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści.

Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i kiedy coraz szybciej zapada wzrok. Dlatego noszenie przy sobie odblasków jest jak najbardziej na miejscu - kamizelka, opaska czy breloczek przyczepiony do odzieży sprawi, że pieszy i kierowca będą lepiej widoczni dla kierowców. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby były widoczne na ulicy.