Z wiekiem przychodzi często artretyzm i inne uciążliwe choroby. Aby dobrze zrozumieć ograniczenia, z jakimi borykają się starsze osoby, inżynierowie Forda stworzyli specjalny kombinezon "trzeciego wieku".

Specjalistyczny gorset w znacznym stopniu ogranicza ruchy osoby, która ma go na sobie, natomiast lateksowe rękawice "tłumią" zmysł dotyku. W zestawie znajdują się również okulary zawężające pole widzenia. Wszystko to pozwala odzwierciedlić kondycję fizyczną osoby cierpiącej na choroby układu ruchu, cukrzycę czy zaćmę, a tym samym przekonać się, jak to jest mieć dodatkowe 30 lat "na karku".

Dzięki temu rozwiązaniu inżynierowie Forda już od kilku lat tworzą samochody przyjazne zarówno dla starszych, jak i młodszych użytkowników, oferując więcej miejsca nad głową czy łatwiejszy dostęp do kabiny pasażerskiej. Teraz, kombinezon staje się narzędziem pracy architektów, którzy chcą projektować domy spełniające wymagania starszej części populacji.

W tym celu grupa architektów z firmy Hahn & Helten GmbH odwiedziła centrum badawcze Forda w Aachen w Niemczech, aby osobiście wypróbować kombinezon. Pozwoliło im to na lepsze zrozumienie potrzeb osób starszych poruszających się mieszkaniu czy domu.