Oto Skoda poinformowała, że zajmie się produkcją nowego modelu o nazwie citigo. Czeski producent ujawnił także zdjęcia tego auta. Nowy maluch jest bliźniaczą konstrukcją ujawnionego we Frankfurcie volkswagena up!

Inne

Samochód mieści czterech pasażerów. Najpierw na rynku zadebiutuje model w wersji 3-drzwiowej, a następnie 5-drzwiowa odmiana.

Wymiary? Citigo ma 3,56 m długości, 1,65 m szerokości oraz 1,48 m wysokości. Zdaniem konstruktorów nowa skoda jest jednym z najmniejszych samochodów w swoim segmencie. Pojemność bagażnika to 251 litrów, może zostać powiększona do 951 litrów po złożeniu oparć tylnych siedzeń.

Reklama
Inne

"Pomimo swojego małego rozmiaru, oferuje przestronne wnętrze, jest zaskakująco zwinny i atrakcyjny pod względem wykończenia oraz zastosowanych technologii." - powiedział Winfried Vahland, prezes zarządu Skody.

Kiedy w Polsce?Inne

"Zauważyliśmy, że wzrasta popyt na małe samochody z niską konsumpcją paliwa, w atrakcyjnej cenie oraz z racjonalnymi kosztami eksploatacji. Nowy, mały samochód marki Skoda jest odpowiedzią właśnie na ten trend. Wchodzimy na nowy teren i citigo przyciągnie wielu klientów głównie na naszych europejskich rynkach." - dodał Vahland.

Mądre głowy w Skodzie spodziewają się, że nowe, małe auto skusi głównie młodych kierowców, rodziny myślące o kupnie drugiego lub trzeciego samochodu, oraz osoby powyżej 55 lat.

Inne

Zdaniem projektantów citigo to pierwszy "maluch" Skody z funkcją awaryjnego hamowania w ruchu miejskim (opcja). System nazwany City Safe Drive aktywuje się automatycznie przy prędkości poniżej 30 km/h i za pomocą czujnika laserowego rozpoznaje niebezpieczeństwo kolizji. Zależnie od prędkości i sytuacji funkcja hamowania awaryjnego może zminimalizować skutki wypadku, a w niektórych przypadkach pozwoli nawet uniknąć zderzenia.

Przypominamy, że układ ten zadebiutował na pokładzie volkswagena up!

Kiedy w Polsce?Projektanci chwalą się, że po raz pierwszy w samochodach czeskiej marki w celu ochrony głowy kierowcy oraz pasażera zastosowano zintegrowane boczne poduszki powietrzne z funkcją ochrony głowy.

Inne

Citigo będzie wyposażona w dwa nowe, trzycylindrowe silniki benzynowe o pojemności 1.0 litra i mocy 60 KM oraz 75KM. Jak zapewniają konstruktorzy średnie zużycie paliwa dla modelu z jednostką napędową o mocy 60 KM będzie wynosić 4,3l/100km. Silnik o mocy 75 KM skonsumuje 4,7l/100 km.

Inne

Citigo zadebiutuje w Czechach jeszcze w 2011 roku, w pozostałych krajach Europy, także w Polsce, pojawi się na początku lata 2012.

Cena? W rodzinie Skody citigo stanie poniżej fabii - będzie najmniejszym (najtańszym?) samochodem czeskiego producenta. Konkurencja? Nowy fiat panda, kia picanto i zapowiadany przez Opla junior…