Już w marcu, w czasie salonu samochodowego w Genewie Skoda po raz pierwszy zaprezentuje nowe pięciodrzwiowe citigo. Nowy maluch jest bliźniaczą konstrukcją volkswagena up!

Nowa wersja auta ma pomóc Skodzie w realizacji planu. Zgodnie z założeniami, czeska marka ma do 2018 roku zwiększyć swą globalną sprzedaż do minimum 1,5 mln samochodów rocznie. W 2011 producent pobił kolejny rekord w swej 117-letniej historii, sprzedając na całym świecie aż 879 200 samochodów.

Reklama

Zdaniem konstruktorów citigo jest jednym z najbardziej przestronnych aut tej klasy. Samochód napędzany jest trzycylindrowym silnikiem benzynowym w dwóch wersjach mocy: 60 KM lub 75 KM.

Przypominamy, że citigo to pierwszy "maluch" Skody z funkcją awaryjnego hamowania w ruchu miejskim (opcja). System nazwany City Safe Drive aktywuje się automatycznie przy prędkości poniżej 30 km/h i za pomocą czujnika laserowego rozpoznaje niebezpieczeństwo kolizji. Zależnie od prędkości i sytuacji funkcja hamowania awaryjnego może zminimalizować skutki wypadku, a w niektórych przypadkach pozwoli nawet uniknąć zderzenia (układ ten zadebiutował na pokładzie volkswagena up!).

Cena? W rodzinie Skody citigo (3d i 5d) stanie poniżej fabii - będzie najmniejszym (najtańszym?) samochodem czeskiego producenta. Konkurencja? Nowy fiat panda, kia picanto i zapowiadany przez Opla junior…