Połowa Polaków do pracy dojeżdża komunikacją miejską. Decydują o tym koszty, które są kilkakrotnie niższe niż codzienne podróże własnym samochodem. Własnym autem jedzie do firmy 34 proc. polskich pracowników. Tak wynika z analiz firmy badawczej Euro RSCG. Pozostali wybierają bardziej ekonomiczne możliwości – 10 proc. chodzi do pracy pieszo, a 6 proc. jeździ na rowerze.

Reklama

W innych krajach najpopularniejszym sposobem dojazdu do pracy jest samochód. We Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech autem dociera do niej połowa obywateli. W Stanach Zjednoczonych jest to aż 80 proc. Co ciekawe, co piąty Niemiec i Hiszpan dociera jednak codziennie do firmy piechotą.

Jeśli pod względem komunikacji Polska będzie zbliżać się do standardów zachodnich, do pracy będziemy musieli wstawać wcześniej. A to dlatego, że za korki na drogach w dużej mierze odpowiadają jednoosobowe dojazdy do firmy własnym autem. Aby temu zapobiec, pracownicy większych korporacji, którzy mieszkają w tych samych okolicach, podwożą się do niej.