"Wakacyjna pogoda, wysoka temperatura sprzyjają jeździe motocyklem. Jednak bez zdrowego rozsądku może się to zakończyć tragedią. Niestety dowodzą tego nasze statystyki. Tylko w poniedziałek na polskich drogach zginęło pięciu motocyklistów" - powiedział we wtorek PAP Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Reklama

Jak dodał, wielu z tych tragedii można było uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa a kierowcy zwracali na nich większą uwagę i szanowali ich prawa. "Motocyklista jest niechronionym użytkownikiem ruchu drogowego. Przed obrażeniami nie zabezpieczają go ani poduszki powietrzne, ani pasy bezpieczeństwa. Tak naprawdę w chwili zderzenia z samochodem czy przeszkodą ma małe szanse na przeżycie" - zaznaczył Jakubowski.

Przypomniał, że bardzo często przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest ich brawura. "Są tacy motocykliści, których ponosi wyobraźnia. Nadmierna prędkość, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, +na trzeciego+ prowadzą do wypadków" - dodał. Z danych KGP wynika, że od początku wakacji doszło do ponad 200 wypadków z udziałem motocyklistów. Zginęły w nich 33 osoby a 150 zostało rannych.