– To drastyczne odwrócenie trendu, bo jeszcze w połowie marca większość Polaków planowała kupić na kredyt nowe auto – mówi Marcin Zienkiewicz, analityk Comperii.pl.

Reklama

Eksperci porównywarki przejrzeli 195 tys. zapytań o kredyt samochodowy zgłoszonych przez użytkowników.

Zdaniem Marty Osko z portalu samochodowego Autoa.pl używane pojazdy są w Polsce popularne, bo po prostu są czasem nawet o kilkadziesiąt procent tańsze. Do woli można też przebierać w ofertach w związku z dużym importem tego typu pojazdów z zagranicy. Według szacunków Instytutu Samar w tym roku wjedzie do naszego kraju około 700 tys. używanych aut.

Jednak Wojciecha Drzewieckiego, szefa Instytutu Samar, wyniki badania Comperii.pl nie cieszą. Uważa on, że jeśli klienci kupujący na kredyt będą wybierać auta używane, jeszcze bardziej zmniejszą się zakupy nowych samochodów. A zdaniem eksperta już obecnie mniejsze zainteresowanie klientów indywidualnych powoduje, że w czerwcu w Polsce zarejestrowano o 9 proc. mniej aut niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, grupujący sprzedawców i producentów nowych aut, prognozuje nawet, że w 2011 r. sprzedaż nowych aut osobowych może być niższa niż rok temu aż o 10 – 15 proc. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku zarejestrowano w naszym kraju 5,6 proc. mniej samochodów niż przed rokiem.