Jednak i tu, zwłaszcza z uwagi na większe prędkości, należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Wielu użytkowników – zarówno kierowców, jak i pieszych, wciąż jeszcze nie przykłada odpowiedniej wagi do ważnego elementu, jakim jest odpowiednia widoczność. Akademia Bezpieczeństwa OSRAM wraz z Autostradą Wielkopolską SA rozdała aż 50 tysięcy ulotek zwracających uwagę jak istotny jest odpowiedni stan oświetlenia pojazdu.

Od 13 do 15 czerwca wszyscy kierowcy wjeżdżający na autostradę otrzymywali specjalne ulotki przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, wynikających z właściwego oświetlenia samochodu. Akcja zorganizowana została przez Akademię Bezpieczeństwa OSRAM, Autostradę Wielkopolską, Motoserce i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Wręczane przy przekraczaniu bramek informacje spotkały się z przychylnym odbiorem. Na materiałach znaleźć można było porady i informacje dotyczące właściwego oświetlenia na drodze, zebrane na specjalnej stronie www.35m.pl.

- Autostrada daje komfort płynnej i wygodnej jazdy. Należy jednak pamiętać, że większa szybkość, to równocześnie większe ryzyko i odpowiedzialność – powiedziała Zofia Kwiatkowska, PR Manager Autostrada Wielkopolska SA. – Dokładamy wszelkich starań, aby wszyscy nasi użytkownicy cało i zdrowo dotarli do celu swojej podróży, dlatego aktywnie włączamy się w akcje mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

- Firma OSRAM jest jednym z największych i najlepszych producentów oświetlenia na świecie. Dlatego czujemy się odpowiedzialni za jego stan także w pojazdach na polskich drogach. Niepokojące jest to, że wciąż tak wielu kierowcom brak świadomości jak wiele zależy od odpowiedniego stanu świateł w ich pojazdach. Przekłada się to niestety na niski poziom bezpieczeństwa – dodał Janusz Mitko, Kierownik Działu Marketingu OSRAM. – Już przy prędkości 80 km/godz. kierowca samochodu wyposażonego w nowoczesne żarówki, oświetlające drogę o 35 m dłuższą, ma o 1,6 sekundy więcej na ominięcie ewentualnego zagrożenia. Wierzę, że kolejne akcje, organizowane przez Akademię Bezpieczeństwa OSRAM przyczynią się do wzrostu tej wiedzy, dzięki czemu uratujemy życie i zdrowie wielu osób.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest dbałość o czystość świateł w samochodzie, a także regularne kontrolowanie ustawienia reflektorów. Markowe żarówki gwarantują wysoką jakość i zapewniają lepsze oświetlenie drogi oraz dłuższe działanie. W wielu krajach dodatkowo obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie zapasowego ich kompletu.