Według informacji rzecznik, 806 tys. zł trafi do kas Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) w województwie, 212 tys. zł zostanie przeznaczone na programy prewencyjne i dydaktyczne.

Reklama

Za otrzymane pieniądze WORD-y mają zorganizować m.in. coroczne konkursy wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży, zawody rowerowe; zakupią też odblaskowe opaski, kamizelki, naklejki.

Za 212 tys. zł mają być sfinansowane programy prewencyjne i dydaktyczne. Część z tych pieniędzy trafi na trzy policyjne programy: "Niechronieni", który ma celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, "Prędkość" - akcja skierowana przeciwko kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość oraz "Alkohol" - program walczący z pijanymi kierowcami i rowerzystami.

Kolejne pieniądze zostaną przeznaczone na budowę miasteczka ruchu drogowego w harcerskim ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim oraz na zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenie poligonu dla ośrodka szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.

Rzecznik przypomniała, że na poprawę bezpieczeństwa ma też wpływ modernizacja dróg.

W 2011 r. samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na kolejne inwestycje i remonty 219 mln zł. Do najważniejszych zaliczają się: rozbudowa dróg wojewódzkich nr 715 i 713 na odcinku Niewiadów - Ujazd - Tomaszów Mazowiecki; rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 703 Porczyny - Łowicz wraz z budową obwodnicy miejscowości Piątek; rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 713 na odcinku Andrespol - Ujazd oraz Tomaszów Mazowiecki - Januszewice wraz z przejściem przez Tomaszów Mazowiecki oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 708 na odcinku Niesułków - Brzeziny, w tym obwodnica Strykowa.

W ciągu ostatnich pięciu lat zmodernizowano prawie 190 km dróg wojewódzkich za ponad 560 mln zł, a za ponad 130 mln zł wymieniono nawierzchnię prawie 400 km tras w Łódzkiem.