"Chodzili oni po przejściu dla pieszych, ale nie spowodowało to większych utrudnień" - powiedział Karczyński.

Reklama

Pikietę połączoną z rotacyjnym chodzeniem po przejściu dla pieszych zorganizował Społeczny Komitet "Nasze Drogi-Wspólna Sprawa". Protest ma związek z rządową decyzją o przesunięciu w planie budowy dróg i autostrad na lata 2011-2015 z listy głównej na rezerwową modernizacji dwóch fragmentów drogi S8 o łącznej długości 45 km. Chodzi o odcinek od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa i fragment trasy od Jeżewa do obwodnicy Zambrowa.

Jarosław Gryko z komitetu "Nasze Drogi-Wspólna Sprawa" powiedział PAP, że komitet będzie chciał w najbliższym czasie przekazać list premierowi Donaldowi Tuskowi, w którym mieszkańcy województwa domagają się szybszych modernizacji głównych dróg w regionie. Powiedział, że komitet ma informacje, że w najbliższy poniedziałek planowane jest w Podlaskiem oddanie do użytku obwodnicy Wasilkowa na drodze krajowej nr 19, gdzie ma przyjechać minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i to za jego pośrednictwem komitet będzie chciał przekazać pismo premierowi.

Droga S8 to dla województwa podlaskiego kluczowa trasa komunikacyjna i tranzytowa. Wiele środowisk w regionie zabiega o to, by te inwestycje zostały zrealizowane tak, jak pierwotnie planowano. Przesunięcie na listę rezerwową może oznaczać odłożenie ich w czasie o kilka lat. Sytuacja może się zmienić, jeśli będą oszczędności przy realizacji inwestycji z listy głównej.

Spotkanie w sprawie drogi S8 z parlamentarzystami PO, PiS, PSL i SLD, wojewodą i marszałkiem oraz dyrekcją białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował w minionym tygodniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Przygotowano petycję do premiera. Wcześniej w Białymstoku odbył się też specjalny happening w sprawie budowy dróg ekspresowych w Podlaskiem.

Cały podlaski odcinek drogi S8 z Białegostoku w stronę Warszawy ma około 80 km. Trwa budowa 24-kilometrowego odcinka Białystok - Jeżewo oraz 11-kilometrowej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa.

Podlaskie od wielu tygodni walczy o zmianę rządowych planów dotyczących drogi S8, ale i innych głównych dróg w regionie. Był m.in. organizowany happening w Białymstoku, akcja na Facebooku, stanowiska przyjmowali radni, władze w regionie, odbyły się spotkania w ministerstwach w Warszawie.