Dział stylistyki wnętrza niemieckiego koncernu Daimler stworzył rzeźbę pozwalającą zorientować się, co inspiruje designerów, którzy mają wolne pole w artystycznym, kreatywnym procesie projektowania architektury wnętrza, czyli miejsca bez którego nie obszedłby się żaden pojazd i jego kierowca. Dzieło zostało odsłonięte w czasie salonu samochodowego w Detroit.

Reklama

Rzeźba o nazwie Mercedes-Benz Aesthetics No. 2 to idea, która przybrała widzialny kształt. Szef designu, profesor Gorden Wagener mówi tak: "Design w Mercedes-Benz, to twórczość artystyczna. Inspiracja jest warunkiem spokojnego i spójnego, a mimo to pełnego pasji, emocjonalnego procesu nadawania kształtu naszym autom. W rzeźbie wnętrza Aesthetics No. 2 puściliśmy wodze kreatywnej fantazji. Poszliśmy śladami różnorodności i perfekcji przyrody i chcąc dać wyraz jej łaskawości skomponowaliśmy nową interpretację przestrzeni. Przyroda traktuje swoje zasoby z wolna i łagodnie nadaje im nieskończone piękno - zawsze stwarzając wyrazistą estetykę. Zrozumiałą w każdej komórce, każdym pąku, każdym żywym organizmie oglądanym w jego typowym środowisku życiowym. Ale nie naśladujemy przyrody, tylko uczymy się tego kompleksowego współgrania wszystkich elementów składowych. To także jest cecha sztuki."

http://www.youtube.com/watch?v=6MixGHPOqdg

Inne inspiracje rzeźby pochodzą z ukształtowania krajobrazów przyrodniczych - pustyni i kanionu, ale także zagadnień z zakresu architektury i wielkiej branży konstrukcji samolotowych. W efekcie architektura do siedzenia przywołuje obraz potężnych skrzydeł płaszczki...Deska rozdzielcza kojarzy się z formami powierzchni nośnych i zespołów napędowych nowoczesnych samolotów odrzutowych. Pętle komórkowej budowy ramy wynikają w optyce z krzywizn ciekłego metalu, niemal jak krwiobieg organizmu, i nie przypadkowo konsola środkowa przypomina szkieletową strukturę kręgosłupa.

Inne / Daimler AG

To właśnie ożywiony świat, a nie martwa materia, jest wzorcem dla architektury wnętrza Mercedes-Benz. Wszystko płynie i jest ze sobą powiązane. Poeta Friedrich von Schlegel (1772-1829) powiedział kiedyś: "sztuka jest naturą natury."

Inne / Daimler AGW skali 1,5 do 1 rzeźba ma wymiary 5,6 x 1,83 x 2,6 metra. Mimo wszystko filigranowo wyglądająca rama polakierowana Alubeam Liquid Metal jest lekka i mocna. Z kolei białe krajobrazy do siedzenia przypominają kość słoniową. Rzeźba wnętrza Mercedes-Benz uruchamia rozmaite ciągi skojarzeniowe, symbolizuje piękno, styl, dynamikę i jakość płynące z ponad 125-letniej unikalnej historii marki.

Inne / Daimler AG

Rzeźba wnętrza Mercedes-Benz Aesthetics No. 2 jako dzieło sztuki automobilowej jest też obietnicą przyszłych innowacji. Niektóre detale pozwalają domyślać się, jak mogłoby wyglądać wnętrze pojazdów Mercedes-Benz. "Artystyczny proces twórczy już jest w toku. Można pomyśleć o realnej przyszłości." - obiecują twórcy.

Inne / Daimler AG