Dziennik.pl zapytał ekspertów Chevroleta i ratowników GOPR o wskazówki, które pomogą przygotować się do wyjazdu a potem bezpiecznie dotrzeć do celu. Fanom białego szaleństwa przypomnimy także jak zachować się na stoku, aby zabawa na nartach lub snowboardzie była nie tylko fajna, ale i bezpieczna.

Reklama

Zmieniłeś już opony?
Zapominalskim przypominamy o zmianie opon na zimowe - to dla ich dobra. Trzeba pamiętać, że kiedy temperatura spada to znak, że trzeba letnie ogumienie zostawić w garażu. Czy to się komuś podoba, czy nie tylko zimowe "gumy" zapewniają dobre właściwości trakcyjne samochodu oraz skracają drogę hamowania.

Sprawdź akumulator
Zanim wyjedziesz na upragniony urlop sprawdź koniecznie akumulator, światła oraz wycieraczki. Uzupełnij także płyn do spryskiwaczy, najlepiej na zimowy, który zapobiega zamarzaniu.

Inne

Na śliskiej nawierzchni…
Ruszanie na śliskiej nawierzchni może być bardzo niebezpieczne. Dlatego pamiętaj, by włączyć delikatnie sprzęgło. W przypadku automatycznej skrzyni biegów wybierz program zimowy, który umożliwi ci lżejsze ruszanie. Rekomendowane jest, aby krótko po ruszeniu zrobić próbę hamowania, która pomoże uzyskać lepsze wyczucie stanu jezdni. Pamiętaj też, by zawsze przy hamowaniu spojrzeć w lusterko wsteczne! Na ośnieżonej drodze unikaj gwałtownych manewrów hamowania, zmiany biegów i kierunków.Łańcuchy zimowe
Jeżeli wybierasz się w góry pamiętaj, że niezbędne mogą być łańcuchy zimowe. Na górskich terenach narciarskich może spaść tak dużo śniegu, że przekroczone zostaną możliwości nawet najlepszej opony zimowej. Trzeba równocześnie pamiętać o zdjęciu łańcuchów, kiedy ponownie pojawi się asfalt. Żeby nie mieć później problemów, najlepiej przećwicz zakładanie ich przed wyjazdem.

Inne

Szalej ale bezpiecznie - na nartach i snowboardzie
Spędzając urlop w górach nie należy zapominać o bezpieczeństwie również na stokach. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za własne zachowanie, ale także za złe działanie sprzętu, którego używasz. Z reguły wszelkie kolizje na stokach spowodowane są nadmierną szybkością, nieopanowaniem sprzętu lub niezachowaniem odpowiedniej odległości od innych narciarzy lub snowboarderów.

Tak jak na drodze, tak i na stoku powinieneś dostosować jazdę na nartach lub snowboardzie do swoich umiejętności, warunków atmosferycznych i tych panujących bezpośrednio na stoku. Zawsze osoba zjeżdżająca przed nami ma pierwszeństwo. Trzeba zapewnić jej też wystarczająco dużo miejsca na swobodne wykonanie swoich ruchów. Wyprzedzający narciarz lub snowboarder odpowiada za zakończenie tego manewru w taki sposób, aby nie spowodować utrudnień wyprzedanemu.

Trasy narciarskie oznaczone są kolorami, w zależności od ich stopnia trudności: czarna, czerwona, niebieska lub zielona oraz znakami, które pokazują kierunek lub ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj więc o dostosowaniu trasy do swoich umiejętności.