Samochody wyposażone w specjalistyczny sprzęt mają ułatwić pracę funkcjonariuszom przy zabezpieczaniu miejsc wypadków drogowych i przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz będą wykorzystywane do edukacji dzieci i młodzieży.

W samochodach Pogotowia Ruchu Drogowego, nazywanych APRD, funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia będą mieli do dyspozycji m.in. specjalne reflektory, które oświetlą okolice wypadku, a także przenośne znaki drogowe do poinformowania kierowców o niebezpieczeństwie i konieczności ograniczenia prędkości oraz wytyczenia objazdów. Dodatkowo na każdym z ambulansów zamontowano duży trójkątny znak z napisem „UWAGA WYPADEK”, który pozwoli kierowcom dostrzec zdarzenie drogowe i utrudnienia już z odległości kilkuset metrów.

Drugi z obecnie dostarczanych mundurowym masterów z wyposażeniem furgonu profilaktyczno-edukacyjnego znajdzie zastosowanie w służbach policji, zajmujących się szerzeniem wiedzy na temat ruchu drogowego i bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W tym celu pojazdy te zostały wyposażone w zestaw urządzeń do zorganizowania prawdziwego miasteczka ruchu drogowego (tor rowerowy, sygnalizatory świetlne, a nawet gotowe do użycia rowery). Uczestnicy szkoleń korzystają także z aparatury audio-video do prezentacji filmów instruktażowych.

Nowe Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego i furgony profilaktyczno-edukacyjne to samochody renault master z silnikami wysokoprężnymi dCi o pojemności 2,5 l. Każdego mastera napędza 145 koni mechanicznych, a o bezpieczeństwo dbają seryjnie zamontowane elektroniczne systemy stabilizacji toru jazdy, ABS ze wspomaganiem nagłego hamowania oraz poduszki powietrzne.