31 października 2010 roku ASIMO będzie obchodził swoje dziesiąte urodziny. Dekadę temu Honda stworzyła niezwykle zaawansowanego robota, który zapoczątkował technologiczną rewolucję w dziedzinie humanoidów.

Z tej okazji Honda zaprezentowała specjalne strony internetowe i filmy poświęcone temu wydarzeniu, a także udostępniła zdjęcia, pliki wideo, historię stworzenia robota oraz aplikacje smartphone.

Aplikacja "Biegnij z ASIMO" przeznaczona dla iPhone’a i smartphonów z systemem Android umożliwia wirtualną interakcję z robotem ASIMO oraz z innymi robotami stworzonymi przez Hondę (obie wersje - iPhone i Android - dostępne będą wkrótce).

Badania Hondy nad humanoidalnymi robotami rozpoczęły się blisko ćwierć wieku temu, a 14 lat później – 31 października 2000 r. - powstał ASIMO.

Od czasu pierwszej oficjalnej prezentacji na Politechnice Darmstadt w czerwcu 2003 roku, ASIMO zainspirował, nauczył i zmienił światopogląd tysięcy ludzi na całym świecie, zyskując jednocześnie uznanie w oczach inżynierów i naukowców.

Humanoid Hondy odwiedzał muzea nauki w całej Europie, poznawał członków rodzin królewskich i głowy państw, a nawet zawitał w Parlamencie Europejskim.

Jest on częścią wieloletniego programu badań nad zagadnieniami z zakresu robotyki i mobilności człowieka. Celem Hondy jest opracowanie robota, który będzie pomagał ludziom na co dzień, przejmie niektóre obowiązki, a tym samym uczyni nasze życie łatwiejszym i bardziej przyjemnym.

Badania ukierunkowane są obecnie na rozwijanie systemu inteligencji oraz lepsze zrozumienie procesów idealnej interakcji pomiędzy człowiekiem i humanoidalnym robotem.

Ostatecznym celem inżynierów odpowiedzialnych za projekt ASIMO jest stworzenie w pełni przydatnego humanoidalnego robota oraz kontynuacja rozwoju inteligentnych systemów wykorzystywanych w innych produktach Hondy.