Lokalizację do ustawienia fotoradarów wskaże policja oraz wyda zgodę na ich postawienie tylko w tych miejscach, gdzie jest niebezpiecznie - wynika z nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, którą uchwalił Sejm. Zamiany te trafią teraz do prac w Senacie.

Reklama

Zgodnie z przedstawionymi propozycjami nie będzie też atrap fotoradarów, a maszty, na których są stawiane, będą widoczne z daleka dla kierowców.

Wszystko po to, by kierowcy zwolnili tam, gdzie są szkoły czy dochodzi do wypadków, a nie płacili za wykroczenia popełniane tam, gdzie nie ma dużego zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Ponadto straż miejska będzie mogła ustawić fotoradar tylko w obszarze zabudowanym. Miejsce, w którym prowadzony będzie pomiar prędkości, ma być odpowiednio oznaczone.

Nowela rozszerza uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego. Funkcjonariusze tej służby nie będą już ograniczeni do kontroli wyłącznie ciężarówek i autobusów. Skontrolują też osoby poruszające się samochodami osobowymi czy motocyklami - także za pomocą fotoradarów.