Tak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Reklama

Polacy kupili niemal 28 tys. aut. Najwięcej samochodów sprzedały Skoda, Fiat i Volkswagen. Do końca września wyjechało z salonów 233,3 tys. aut - o 2,58 proc. mniej niż rok temu. Przed miesiącem strata wobec zeszłego roku była większa – sięgała 5 proc.

Według analityków Samaru duży wpływ na wzrost sprzedaży mają firmy, które chcą kupić auta z kratką przed planowanym przez Ministerstwo Finansów zawieszeniem od nowego roku prawa do pełnego odliczenia VAT.

Samar przestrzega, że obecny wzrost zakupów poprzedzających zmiany w VAT stanie się poważnym problemem w roku przyszłym. "Wcześniejsze zakupy realizowane w tym roku będą podstawą spadku sprzedaży w 2011 r." – alarmuje Samar. Liczba zarejestrowanych aut w przyszłym roku może zmniejszyć się do 250 tys. sztuk z 320 tys. egzemplarzy, które dilerzy chcą sprzedać w tym roku.

PZPM zwraca uwagę na coraz wyraźniejsze wyhamowanie spadku na rynku samochodów dostawczych. We wrześniu sprzedano ich 3,3 tys., o 13, 5 proc. więcej niż w sierpniu oraz o 0,9 proc. więcej niż rok temu. Jednak od początku sprzedano tylko 27,8 tys. samochodów - o 9,7 proc. mniej niż przed rokiem.