Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2009 roku w Polsce wydarzyło się 44 196 wypadków drogowych. Jedną z istotnych przyczyn tak dużej liczy wypadków był zły stan techniczny samochodów.

Wśród usterek 41 proc. stanowiły braki w oświetleniu, 21 proc. nieprawidłowe ogumienie, a 16 proc. nieprawidłowości układu kierowniczego bądź hamulcowego.

Zdaniem ekspertów nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i znacząco zwiększa ryzyko eksplozji opony. Oprócz niebezpieczeństwa wypadku, niedopompowane opony zwiększają również zużycie paliwa oraz emisję spalin.

Najczęstsze przyczyny wypadków to nadmierna prędkość, warunki pogodowe, zły stan dróg i stan techniczny samochodów. Co piąty wypadek w 2009 roku, spowodowany przez braki techniczne, wydarzył się z powodu złego stanu ogumienia. Przyczyną problemów z ogumieniem może być nieprawidłowe ciśnienie, zły stan bieżnika, niewłaściwy dobór lub nieprawidłowy montaż.

"Nie wszyscy kierowcy są jeszcze świadomi, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają opony. Tymczasem stan zużycia opon, bieżnik odpowiedni do warunków pogodowych oraz prawidłowe ciśnienie to czynniki, o które zadbać może każdy kierowca. Kierowcy kupujący opony używane nie zdają sobie sprawy, że pomimo poprawnego ciśnienia i wysokości bieżnika często stwarzają zagrożenie z powodu zbyt starych opon niewłaściwie przechowywanych. To dlatego w czasie takich akcji jak Tydzień Dobrego Ciśnienia chcemy uświadamiać kierowców, że mogą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo" - mówi Tomasz Młodawski z Michelin Polska. "Kierowca, który dowie się, że jeździ na oponach stanowiących zagrożenie dla niego i innych uczestników ruchu oraz uświadomi sobie istotę problemu, natychmiast wyeliminuje nieprawidłowości ze swojego auta."

Akcja Michelin trwa od 4 do 8 października, na 30 stacjach Statoil w całej Polsce.