Co zdaniem polskich kierowców wpływa na bezpieczeństwo na drodze? Co ma wpływ na zużycie paliwa? Sprawdził to instytut Pentor na zlecenie Michelin i Statoil...

Zebrane dane wskazują, że biorąc pod uwagę wszystkie czynniki najbardziej istotne są sprawne hamulce (86 proc.) oraz odpowiednia prędkość (69 proc.). Wyniki badań dowodzą także, że 91 proc. kierowców zgadza się ze stwierdzeniem, że ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Kierowcy pytani o elementy samochodu, które ich zdaniem są kluczowe w czasie podróży wymieniali sprawne hamulce (83 proc.), układ kierowniczy (40 proc.) oraz pasy bezpieczeństwa (33 proc.). Jakość opon wskazało 30 proc. respondentów, a prawidłowe ciśnienie w oponach wymienił co dziesiąty badany.

Wyniki badania dowodzą, że w kolejnych latach wzrosła liczba respondentów przyznających się do kontroli rzadszej niż raz na miesiąc. Wśród kierowców, którzy sprawdzają ciśnienie, 53 proc. czyni to raz na kwartał albo częściej. Zmniejszył się natomiast odsetek badanych, którzy w ogóle nie sprawdzają ciśnienia.

W porównaniu do ubiegłego roku znacznie spadł odsetek respondentów deklarujących brak zainteresowania ciśnieniem w oponach. W 2010 roku tylko 1 proc. badanych przyznaje, że nie wykonuje tego pomiaru. Połowa kierowców sprawdza ciśnienie opon samodzielnie, a blisko co piąty badany prosi o pomoc kogoś znajomego. Co dziesiąty respondent udaje się w tym celu do warsztatu wulkanizacyjnego lub samochodowego.

W badaniu z 2010 roku zaobserwowano również wzrost liczby kierowców którzy deklarują, że pamiętają jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach ich samochodu, jednak wciąż większość kierowców (59 proc.) nie wie, lub nie pamięta dokładnie, jak niskie ciśnienie w oponie wpływa na zużycie paliwa.

Jeździsz autem? Sprawdź, czy możesz! - czytaj dalej>>>


Badania Pentor pokazują, że zdaniem kierowców zużycie paliwa zależy głównie od pojemności silnika. Od czterech lat stopniowo maleje odsetek osób uważających, że większe zużycie paliwa powoduje dynamiczna jazda.

Szybsze zużycie opon i zniszczenie to nadal najczęściej wskazywany efekt jazdy na źle napompowanych oponach. Jednak w opinii kierowców to hamowanie i przyspieszanie oraz stan polskich dróg decydują o szybszym zużywaniu się opon w największym stopniu.

Badania instytutu Pentor to coś w rodzaju egzaminu polskich kierowców przeprowadzanego tuż przed akcją "Tydzień Dobrego Ciśnienia" - tym roku trwa między 4 a 8 października.

Na 30 stacjach Statoil w całej Polsce, pracownicy Michelin i Statoil sprawdzają ciśnienie w oponach ponad 15 tys. aut i udzielają porad dotyczących utrzymywania prawidłowego ciśnienia i wymiany opon na zimowe.

Ponadto pracownicy sieci Euromaster mierzą głębokość bieżników opon, a wolontariusze PCK mierzą chętnym ciśnienie tętnicze.

"Od początku akcji, czyli od 2006 roku, zmierzyliśmy ciśnienie w oponach około 30 000 aut i w ponad 60-70 proc. przypadków okazywało się, że jest ono nieprawidłowe" - mówi Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska. "W tym roku chcemy zmierzyć ciśnienie opon w ponad
15 000 samochodów i z niecierpliwością czekamy na wyniki pomiarów, które podsumujemy bezpośrednio po zakończeniu akcji. Zachęcamy gorąco do wzięcia w niej udziału i zmierzenia ciśnienia na stacjach w całej Polsce."

Ciśnienie - zarówno to w oponach, jak i tętnicze, kierowcy zmierzyć mogą na stacjach Statoil w Białymstoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Gdyni, Jeleniej Górze, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Żarach.