Team Lotus pojawi się na torach w przyszłym roku. Zastąpi istniejący zespół Lotus Racing.

Reklama

Zmiana nazwy nastąpi, ponieważ Fernandes zapewnił sobie prawa do nazwy - Team Lotus, którego bolidy debiutowały w Formule 1 w 1958 r. Jego kierowcy zdobywali sześć tytułów mistrza świata, a zespół siedem razy triumfował w klasyfikacji konstruktorów.

Z wielkich, którzy prowadzili bolidy Lotusa, należy wymienić Stirlinga Mossa, Jima Clarka, Grahama Hilla, Mario Andrettiego, Nigela Mansella i przede wszystkim Ayrtona Sennę.

"Wprost trudno wyrazić, co znaczy dla nas możliwość powiedzenia o sobie - jesteśmy Team Lotus. To jedna z nazw-ikon światowego sportu. Musieliśmy ciężko pracować, by te marzenia stały się rzeczywistością" - powiedział dziennikarzom w Singapurze Fernandes.

W 1994 r. David Hunt, brat nieżyjącego mistrza świata Jamesa i właściciel nazwy Team Lotus, musiał zlikwidować zespół. Obiecał jednak swym lojalnym pracownikom, mediom i fanom, że samochody spod znaku Lotusa wrócą na tory.

Stało się to po 15 latach. Lotus Racing wystartował w sezonie 2010 jako jeden z trzech nowych zespołów Formuły 1. Jednak jak do tej pory żaden z jego kierowców (Jarno Trulli i Heikki Kovalainen) nie zdobył punktów.

Od przyszłego sezonu Team Lotus ma użytkować silniki Renault, po wygaśnięciu umowy z Cosworthem.