Inżynierowie Delphi chwalą się, że w swoich laboratoriach opracowali innowacyjny inteligentny kluczyk samochodowy, który zapewni stałą, niezawodną, bezpieczną i wygodną wymianę danych pomiędzy kierowcami i ich samochodami.

Reklama
Inne

"Kluczyk to jedyny element samochodu, który pozostaje przy kierowcy przez cały czas - niezależnie od tego czy kierowca przebywa w samochodzie czy z niego wysiadł - co czyni go znakomitym elementem, umożliwiającym kierowcom dostęp do ważnych informacji dotyczących samochodu." - mówi dziennikowi.pl Agnieszka Przymusińska z Delphi Polska.

Jak to działa? Wynalazek Delphi wykorzystuje system bezprzewodowej komunikacji bliskiego zasięgu dzięki temu kierowca ma bezpośredni dostęp do informacji o samochodzie.

Bezprzewodowy standard NFC, oraz technologia odczytu i zapisu gwarantują zarówno bezpieczny transfer informacji, jak i energooszczędny tryb pracy. Profil komunikacji o zasięgu wynoszącym jedynie 5 cm zapobiega uzyskaniu nieuprawnionego dostępu, podczas gdy energooszczędny tryb pracy zapewnia trwałość i niezawodność urządzenia.

Inne

Wymiana danych jest możliwa za pośrednictwem modułu NFC wbudowanego w auto. Antena systemowa (zasięg przekracza 200 m) umożliwia transfer danych z samochodu do kluczyka, a przekazane informacje są dostępne dla kierowcy za pośrednictwem dowolnego urządzenia przenośnego, kompatybilnego z systemem NFC - wyposażonego w aktywny wyświetlacz, takiego jak telefon komórkowy, komputer lub palmtop.Dane do których można uzyskać dostęp i którymi można w ten sposób zarządzać to informacje o liczbie przejechanych kilometrów i poziomie paliwa w baku, informacje dotyczące bezpieczeństwa (takie, jak np. dane o ciśnieniu w oponach), informacje i ostrzeżenia dotyczące obsługi i konserwacji oraz ostrzeżenia, czy cechy umożliwiające personalizację (np. ustawienia foteli, kierownicy, klimatyzacji), informacje o lokalizacji samochodu (dane z systemu GPS), dane umożliwiające identyfikację kierowcy, dane dotyczące kontaktów na wypadek zagrożenia oraz informacje o rodzaju pojazdu.

Jeśli kierowca nie pamięta gdzie zaparkował swój samochód, wówczas inteligentny kluczyk przekaże informację na temat jego lokalizacji za pośrednictwem internetowej mapy, przedstawiającej widok z lotu ptaka, zintegrowanej z kluczykiem.

Inne

Kluczyk może również zapamiętać osobiste ustawienia i preferencje kierowcy - między innymi ustawienie foteli i lusterek oraz ulubione stacje radiowe - oraz powrócić do tych ustawień po ich zmianie przez innego kierowcę.

Inne

Użytkownicy mogą nawet weryfikować poziom oleju z samochodzie i otrzymać ostrzeżenie o problemach mechanicznych. Po zidentyfikowaniu awarii, system znajdzie najbliższą stację obsługi, co umożliwi kierowcy szybkie rozwiązanie problemu.

Zdaniem inżynierów Delphi ich technologia inteligentnych kluczyków będzie stawać się jeszcze bardziej niezastąpiona w miarę, jak rynek samochodów hybrydowych i elektrycznych będzie się rozwijał. Pożyjemy, zobaczymy…