Inne
Reklama

Ford doszedł do wniosku, że mondeo przez trzy lata życia dostał kilku zmarszczek, dlatego dopuścił do głosu chirurga. I tak poza wygładzającym botoksem wstrzykniętym tu i ówdzie w blachę mondeo doktor oprawił w zmienione zderzaki diodowe światła do jazdy
dziennej
.

Diody LED zastosował też w tylnych przeprojektowanych światłach. Nie poskąpił również chromu. Efekt? Auto odmłodniało, nabrało lekkości, klasy…

Inne

Także wnętrze wpadło pod skalpel - zmienił się kształt centralnej konsoli i wygląd wewnętrznych wykładzin drzwi. Nad głową podsufitka ze specjalnie plecionego materiału. Wszystko po to by zyskać na jakości wykończenia…

Inne

Jednak to co zaszło pod maską mondeo to już nie chirurgia plastyczna a poważna transplantacja. Stare, choć mocne jak dzwon pięciocylindrowe serce 2.5/220 KM padło ofiarą normy Euro 5 - doktor musiał je wyciąć… Teraz komorę silnika wypełnia po brzegi aż 240 koni mechanicznych, które produkuje nowy, turbodoładowany dwulitrowy silnik benzynowy Ford EcoBoost.

Nowy organ ma przyspieszać do 100 km/h w 7,5 s i osiągać prędkość 246 km/h przy średnim zużyciu paliwa 7,7 l/100 km.

Inne

Jeśli to zbyt przerażająca moc zawsze można wybrać nieco słabszą jednostkę EcoBoost o mocy 203 KM. Oba silniki będą łączone tylko z nową automatyczną dwusprzęgłową przekładnią PowerShift .

Inne

Kolejna nowinka to radykalnie unowocześniony turbodiesel 2.2 TDCi - po kuracji moc wzrosła do 200 KM. To najsilniejszy motor wysokoprężny Forda z rodziny Duratorq. Mniejszy i poprawiony 2-litrowy TDCi będzie dostępny w wersjach o mocy 115, 140 oraz 163 KM. Konie mechaniczne na przednie koła przeniesie 6 ręcznych biegów.

Inne

Do dwóch mocniejszych wersji silnika wysokoprężnego 2.0 PowerShift założą na życzenie. Chwilę później w tabelce z silnikami pojawią się jeszcze jednostki o pojemności 1.6 l (benzynowe i wysokoprężne). Dla megaoszczędnych jest katalog pomysłów ECOnetic.

Mondeo będzie też bardziej bezpieczne... Wyposażenie wzbogaci system BLIS (Blind Spot Information System), ostrzegający o pojawieniu się innego pojazdu w martwym polu widzenia kierowcy np. przy zmianie pasa ruchu.

Inne

Mało? Wymieniamy dalej - układ kontroli pasa ruchu (Lane Departure Warning), automatyczne przełączanie świateł drogowych, rozbudowany system ostrzeżeń kierowcy (Driver Alert, który m.in. bada zachowanie kierowcy i sugeruje mu kiedy już powinien zrobić sobie przerwę na kawę) oraz układ ładowania akumulatora z wykorzystaniem energii odzyskiwanej podczas hamowania (Smart Regenerative Charging). A lista jest znacznie dłuższa…

Inne

Odnowiony ford mondeo trafi do sprzedaży w całej Europie jesienią 2010 roku. Teraz samochód jest jedną z gwiazd Forda na scenie salonu samochodowego w Moskwie... Podobno panie pytają o telefon do tego tajemniczego mistrza noża i strzykawki ;)