Ludzie z General Motors wpadli na sprytny sposób rozkręcenia sprzedaży swoich aut. Otóż każdy nowy samochód, który wyjedzie z salonu dostanie "dożywotnią gwarancję". Wyjątkiem są samochody traktowane jako dostawcze, czyli combo, vivaro i movano. 

Na czym polega fenomen "dożywotniej gwarancji"? Propozycja GM oznacza dokładnie ochronę przez 160 tys. km przebiegu. Dlaczego właśnie tyle? Specjaliści Opla przeprowadzili badania, z których dowiedzieli się, że ok. 95 proc. kierowców kupujących nowe auta tej marki przejeżdża nimi właśnie 160 tys. km. Obliczyli też, że średni przebieg w ciągu roku to 11 tys. km - jakby nie patrzeć wówczas limit gwarancyjny zostanie osiągnięty po… 14 latach i 5 miesiącach. Upraszając - dożywotnia gwarancja oznacza ochronę przez 15 lat.

Jakie elementy chroni "dożywotnia gwarancja" Opla? Najważniejsze rzeczy, czyli układ napędowy, kierowniczy, hamulcowy i elektrykę. 

Czy taka gwarancja oznacza, że producent płaci za wszystko? Nie. Z warunków wynika, że Opel pokrywa całość kosztów robocizny napraw gwarancyjnych bez limitu czasu, do przebiegu 160 tys. km. Koszty materiałowe są dzielone na kierowcę i producenta, proporcjonalnie do przebiegu auta.

Zobacz jak działa dożywotnia gwarancja Opla - czytaj dalej>>>


Opel pokrywa wszystkie wydatki związane z ewentualnymi usterkami przez pierwsze 50 tys. km. Przebieg między 50 tys. a 60 tys. km - producent płaci 90 proc. Kolejne 10 tys. km więcej na liczniku to 10 proc. niższy udział Opla w kosztach. W miarę zwiększania ilości kilometrów maleje udział procentowy producenta w kosztach - między 100 tys. km a 160 tys. km wynosi już 40 proc., resztę kwoty wykłada kierowca.

Najważniejszym warunkiem działania gwarancji jest regularne serwisowanie auta w autoryzowanym warsztacie. Po 36 miesiącach (3 latach) wymagane jest wykupienie rocznej aktywacji, która kosztuje niecałe 12 euro.

Co ważne gwarancja może przechodzić na kolejnego właściciela samochodu, ale pod jednym warunkiem - w chwili odsprzedaży auto nie może być starsze niż 6 lat a na liczniku musi być nie więcej niż 100 tys. przejechanych kilometrów.

Zobacz jak działa dożywotnia gwarancja Opla - czytaj dalej>>>


Nowa gwarancja GM obowiązuje od 1 sierpnia na samochody sprzedawane na największych rynkach czyli w Niemczech i w Wielkiej Brytanii (Vauxhall). Kiedy dostaną ją kierowcy innych krajów?

"Decyzja o rozszerzeniu "dożywotniej gwarancji" na inne kraje jest uzależniona od efektów jakie przyniesie ten program w Niemczech i na Wyspach Brytyjskich - czyli największych europejskich rynkach dla General Motors." - powiedział dziennikowi.pl Przemysław Byszewski, dyrektor biura prasowego General Motors Poland. 

"W naszym kraju warunki gwarancyjne na nowe auta Opla nie zmieniają się - klient dostaję standardową dwuletnią gwarancję bez limitu przebiegu. Ponadto kupujący może zdecydować się na jej odpłatne przedłużenie nawet o kolejne 3 lata - czyli do 5 lat" - dodał Byszewski.