Inne / Jari-Matti Latvala
Reklama

Piątkowe zmagania doskonale rozpoczął Mikko Hirvonen (Ford Focus). Fin wygrał dwa pierwsze oesy i objął prowadzenie. Na kolejnym jednak dachował i rozbił samochód. Nie doznał poważniejszych obrażeń, ale z imprezy musiał się wycofać.
Humory miejscowych kibiców zdołał poprawić Latvala. Łupem 25-letniego kierowcy padły odcinki numer sześć, siedem i dziewięć, dzięki czemu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Drugi jest Peter Solberg (Citroen C4). Norweg traci do lidera 9,1 s. Trzecie miejsce, ze stratą 21,8, zajmuje Francuz Sebastien Ogier (Citroen C4). Obaj kierowcy w piątek wygrali po jednym oesie.

Finowie mogą być też dumni z Juhy Kankkunena (Ford Focus). 51-letni czterokrotny mistrz świata wrócił na rajdowe trasy po ośmiu latach przerwy. Po dwóch dniach zmagań zajmuje siódme miejsce. Ósmy jest były kierowca Formuły 1 - Kimi Raikkonen (Citroen C4).

Michał Kościuszko (Skoda Fabia S2000) zajmuje 20. miejsce w klasyfikacji generalnej, a siódme w kategorii S-WRC. Do prowadzącego Fina Juho Hanninena (Skoda Fabia S2000) traci 3.21.

"Pierwszy dzień Rajdu Finlandii za nami. Przejechaliśmy prawie 150 kilometrów tego bardzo trudnego i szybkiego rajdu. Rywalizujemy tutaj z czołówką skandynawskich kierowców, którzy bardzo dobrze znają te trasy i świetnie się na nich czują. Jak pokazał dzisiejszy dzień, nawet najlepsi kierowcy wypadają. Mikko Hirvonen, lider rajdu miał poważny wypadek, dlatego należy zachować czujność. Przed nami jeszcze ponad 160 kilometrów rajdu i jeszcze bardzo wiele może się wydarzyć. Postaram się oczywiście pojechać jak najszybciej." - powiedział Michał Kościuszko.

W drugim dniu Rajdu Finlandii zawodnicy będą mieć do przejechania 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 162,78 kilometrów oesowych. Meta rajdu dla pierwszej załogi planowana jest w sobotę 31 lipca.

Klasyfikacja po dwóch dniach:
1. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Focus) 1:10.30,7
2. Petter Solberg (Norwegia/Citroen C4) strata 9,1
3. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4) 21,8
4. Sebastien Loeb (Francja/Citroen C4) 32,0
5. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen C4) 43,7
6. Matthew Wilson (Wielka Brytania/Ford Focus) 2.35,3
7. Juha Kankkunen (Finlandia/Ford Focus) 3.10,7
8. Kimi Raikkonen (Finaandia/Citroen C4) 3.18,2 ...
…20. Michał Kościuszko (Polska/Skoda Fabia S2000) 7.05,3