Pisaliśmy 1 kwietnia o tym, że Parlament Europejski przedstawił nowy projekt rozporządzenia, wprowadzającego we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązek jazdy na czterech kompletach opon, odpowiednich dla każdej pory roku - wiosennych, letnich, jesiennych i zimowych. To oczywiście był żart prima aprilisowy, który przygotowaliśmy wspólnie w porozumieniu z kolegami z innych motoryzacyjnych redakcji - interia.pl i moto.pl.

>>>Zmiana opon obowiązkowa - 4 razy w roku - to żart :)

Cztery rodzaje opon na wszystkie pory roku to oczywiście przesada. Jednak kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7°C, należy założyć opony zimowe. I to nie tylko ze względu na ich bieżnik, który posiada dużą ilość tzw. lamelek, które sprawiają, iż opona ma o wiele większą ilość krawędzi wgryzających się w podłoże oraz ułatwiających jazdę po śniegu i lodzie.

"Bardzo istotne jest to, że do produkcji zimówek stosowana jest inna, bardziej miękka mieszanka gumowa na bazie krzemionki, dzięki której zachowują one elastyczność w niskich temperaturach. Dlatego właśnie opony zimowe powinni późną jesienią założyć wszyscy, także ci, którzy jeżdżą głównie w miastach, gdzie śnieg rzadko zalega na jezdniach" - mówi dziennikowi.pl Łukasz Tłuchowski, menedżer marek Goodyear i Dunlop w Grupie Goodyear Polska.

Koniec mitów o oponach letnich i zimowych! - czytaj dalej>>>
Podkreśla, że brak śniegu nie oznacza, że można jeździć bezpiecznie w chłodny dzień na oponach letnich. Tylko miękkie, odporne na niską temperaturę ogumienie może zapewnić w zimie odpowiednią drogę hamowania i przyczepność na zakrętach.

Koniec mitów o oponach letnich i zimowych! - czytaj dalej>>>
"Opony zimowe to idealne rozwiązanie na jesień i zimę. Korzyści płynące z ich stosowania są jasne: przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo na drodze. Poza tym w trudnych, zimowych warunkach opony letnie mają m.in. znacznie dłuższą drogę hamowania i gorzej odprowadzają błoto pośniegowe. Zmiana ogumienia o odpowiedniej porze roku znacznie wydłuża przebiegi i żywotność opon” - dodał Tłuchowski.