Nowe ładowarki dla aut elektrycznych

To dobra wiadomość dla kierowców aut elektrycznych w Polsce. Firma Powerdot, która stawia 600 ładowarek przy sklepach Biedronka, ma w planach kolejne inwestycje. W rozbudowę infrastruktury pójdą miliony, a wszystko za sprawą zamkniętej właśnie nowej rundy finansowania. O jakim zastrzyku kapitału mówimy?

Powerdot otrzyma 100 mln euro na pokrycie wydatków związanych z budową stacji ładowania w Europie. Kapitał, który pochodzi od francuskiego funduszu infrastrukturalnego Antin, a także od portugalskiej grupy Arie pozwoli zwiększyć inwestycje na Starym Kontynencie, w tym w Polsce.

Reklama

Uwzględniając już realizowane i rozpoczęte inwestycje, Powerdot przeznaczy na rozwój infrastruktury w Polsce łącznie 200 mln zł do końca 2025 roku – informuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych / Materiały prasowe / Powerdot
Reklama

Powerdot stawia nowe stacje. Dobra wiadomość dla użytkowników EV

Firma postawiła w Polsce już 250 stacji, a kolejne 1500 jest w trakcie realizacji. Ta imponująca liczba w praktyce obejmuje stacje na bardzo wczesnym etapie stanu budowy - załatwianie niezbędnych formalności, faktyczna budowa, a następnie oczekiwanie na odbiór stacji - praktyka pokazuje, że każdy z tych etapów może być bardzo czasochłonny.

- Polska jest dla Powerdot jednym z najważniejszych rynków, ze względu na jej wielkość, potencjał ekonomiczny, a także stosunkowo wczesny etap rozwoju elektromobilności – mówi Grigoriy Grigoriev. Spółka informuje przy tym, że wartość realizowanych w Polsce projektów jest większa od inwestycji Powerdot w Hiszpanii, Portugalii czy w Belgii, ustępując pod względem wielkości jedynie rynkowi francuskiemu. W całej Europie Powerdot uruchomił już 5 tysięcy punktów ładowania i jestw trakcie realizacji kolejnych 10 tysięcy.

Jakie nowe stacje ładowania postawi Powerdot?

Stacje, które pojawiają się przy sklepach Biedronka to punkty ładowania DC o mocy 120 kW. Inwestycja spowoduje potrojenie dostępnej w Polsce liczby złączy DC o mocy powyżej 100 kW. Oprócz szybkich ładowarek możemy spodziewać się punktów ładowania prądem zmiennych czyli AC o mocy do 22 kW.

Ładowanie auta elektrycznego, samochód elektryczny / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Nowe ładowarki pojawią się przy sklepach i centrach handlowych, ale niewykluczone są również samodzielne lokalizacje. Tak jest m.in. w przypadku ładowarek będących przedmiotem partnerstwa z Gorzowem Wielkopolskim. W ramach współpracy spółka tworzy miejską sieć stacji ładowania - Powerdot pokrywa wszystkie koszty związane z budowanymi stacjami ładowania, a następnie pełni funkcję ich operatora.