ITD dostanie nowe uprawnienia

Nowy minister, nowe porządki. Szef resortu infrastruktury Alvin Gajadhur ogłosił, że za pomocą ustaw chce zmienić zasady funkcjonowania Inspekcji Transportu Drogowego. W myśl nowych projektów stanie się ona służbą mundurową, zdolną wykonywać swoje obowiązki przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Propozycja nowelizacji obejmuje dwie ustawy: ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw i ustawę o Inspekcji Transportu Drogowego.

Reklama

Więcej patroli ITD na drogach, więcej kontroli

Reklama

- Zmiany, które wprowadzamy doprowadzą do znacznego zwiększenia efektywności kontroli na polskich drogach. Państwo polskie musi nadążać za rzeczywistością, a ta wymaga od nas zdecydowanych działań. Walczymy z nieuczciwą konkurencją w polskim sektorze transportu drogowego i będziemy w tym jeszcze skuteczniejsi - powiedział minister infrastruktury Alvin Gajadhur. - Jestem pewien, że proponowane zmiany spotkają się z uznaniem branży transportowej. Jej przedstawiciele od dawna o to zabiegali - dodał.

ITD zatrzymała kierowcę Audi / GITD / materiały prasowe
Reklama

Szef resortu infrastruktury wskazał, że dzięki zmianom możliwe będzie sprawniejsze reagowanie na sytuacje nagłe poprzez przesuwanie większej liczby inspektorów do prowadzenia kontroli w określonych miejscach kraju. Projekt zakłada m.in. takie zmiany w strukturze organizacji ITD, które umożliwią szybką reakcję na lokalnie powstające komplikacje związane z ruchem samochodów ciężarowych.

Nowe samochody ITD / GITD

ITD na równi z funkcjonariuszami innych służb kontrolnych

Co więcej, inspektorzy ITD pod względem prawnym zostaną zrównani z funkcjonariuszami innych służb kontrolnych. - Dzięki proponowanym przez nasz resort zmianom służba w Inspekcji stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna - ocenił Gajadhur.

Zakaz ruchu dla ciężarówek 11 listopada 2023 r. Zasady, godziny, przepisy / GITD