Przejścia dla pieszych z założenia mają być miejscem bezpiecznym dla niechronionych uczestników ruchu. Niestety, nie zawsze tak jest. Wiele osób skupia się bowiem na swoich prawach, zapominając przy tym niekiedy o obowiązkach.

Reklama

Zdarzają się niestety także ci, którzy świadomie lekceważą wszelkie zasady i przepisy. W przypadku braku zdrowego rozsądku u pieszego i kierowcy o wypadek nietrudno.

Nagranie ze zdarzenia w Kotwicach szokuje (WIDEO)

O tych podstawowych zasadach zapomniał kierujący Fiatem 70-letni mieszkaniec Katowic, który na ul. Mikołowskiej wyprzedzał inny pojazd przed oznakowanym przejściem i o mało nie potrącił pieszego przechodzącego z psem przez pasy. Pieszy w ostatniej chwili odskoczył, czym uchronił siebie i czworonoga od zderzenia.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Reklama

Kierowca Fiata i wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych

Nagranie z zajścia zostało zarejestrowane przez innego kierowcę i przesłane na skrzynkę "Stop agresji drogowej". Policjanci prowadzący ukarali mężczyznę z Fiata mandatem w wysokości 2500 zł, a na jego konto dodatkowo trafiło 15 punktów.

Jaki mandat za wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych?

Policja przypomina, że przepisy zabraniają kierującym m.in. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim – z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany. Kodeks zakazuje również omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Policjant kontroluje kierowcę / Policja