Reklama

Kradzieże aut w Polsce są na bieżąco monitorowane przez policyjne statystyki. Według najnowszych danych, w ubiegłym roku skradziono w Polsce 8 383 samochody. W tym czasie najwięcej aut (2238 egz.) zniknęło w Warszawie. To prawie 27 proc. wszystkich zanotowanych kradzieży. Co czwarty samochód kradziony w Polsce zniknął w stolicy.

Dane opublikowane przez policję informują na o przestępstwach stwierdzonych na terenie miasta stołecznego. Nie zbierano ich na podstawie numerów rejestracyjnych skradzionych samochodów. Ze względu na dużą liczbę pojazdów nabywanych przez różne formy finansowania (leasingi, wynajmy długoterminowe), statystyki opracowane na podstawie miejsca rejestracji pojazdu byłyby niewymierne.

Kradzieże aut w Polsce, policja odzyskuje co czwarty samochód

W Centralnej Ewidencji Pojazdów znajdziemy informacje na temat wyrejestrowania pojazdów z powodu kradzieży. Jednak warto pamiętać, że nie każde auto musi zostać wykreślone z rejestru, ponieważ część z nich udaje się odzyskać. Policja pochwaliła się, że w 2021 roku udało się wykryć sprawców 2083 kradzieży samochodów. Skuteczność policji w przeliczeniu wynosi zatem w przybliżeniu ok. 24 proc.

Reklama

Nie zawsze informacja o odnalezieniu pojazdu ucieszy właściciela pojazdu. Często okazuje się, że samochodyrozłożone na kilka części, zdekompletowane lub mocno uszkodzone.

Kradzieże aut w Polsce, rekordowe lata to 85 tys. kradzieży

Liczba skradzionych aut to cały czas zbyt duże liczby, ale warto przypomnieć sobie, że jeszcze dekadę temu z polskich ulic znikało rocznie ponad 50 tys. samochodów. Rekordowa liczba kradzieży samochodów miała miejsce w 1999 roku. Wtedy z polskich zniknęło prawie 85 tys. samochodów. Dziś takie liczby brzmią niewiarygodnie.

Kradzieże aut w Polsce w 2022 roku

Przez pierwsze 10 miesięcy tego roku wyrejestrowano z powodu kradzieży 6127 pojazdów. To oznacza, że każdego dnia na terenie całej Polski znika przeciętnie 21 samochodów. Przez ostatnie dwie dekady liczby systematycznie spadały, ale jeden czynnik pozostał niezmienny. Złodzieje nadal polują na azjatyckie samochody.

Kradzieże aut w Polsce w 2022 roku, zaskakujące wyniki

W najnowszym zestawieniu dziesięciu najczęściej kradzionych samochodów, pierwsze miejsce należy do Hyundaia Tucsona. Koreański SUV okazuje się łakomym kąskiem dla złodziei. Przez dziesięć miesięcy tego roku skradziono 156 sztuk tego samochodu.

Równie zaskakująca jest druga pozycja – Fiat Ducato. Popularny samochód dostawczy z jakiegoś powodu znalazł się w kręgu zainteresowań przestępców - z ulic zniknęły tylko w tym roku 124 samochody. Co więcej, nie jest to jedyny tego typu samochód w zestawieniu.

Na trzecim miejscu znalazł się model, który przez lata okupował najwyższe miejsca w rankingach kradzieży, głównie ze względu na popularność nad Wisłą – Toyota Corolla.

Spoglądając na listę najczęściej kradzionych samochodów można zauważyć znak czasów, ponad połowa modeli to SUV-y lub crossovery. To efekt rynkowych trendów, ponieważ Polacy coraz częściej decydują się na takie samochody. Kolejnym wnioskiem jest kraj pochodzenia samochodów. Nadal auta azjatyckie cieszą się największą estymą wśród złodziei. Dominują modele koreańskie i japońskie.

Najczęściej kradzione auta w Polsce (2022) - ranking

  • Hyundai Tucson – 156 sztuk
  • Fiat Ducato – 124 sztuki
  • Toyota RAV4 – 118 sztuk
  • Toyota Corolla – 116 sztuk
  • Jeep Grand Cherokee – 87 sztuk
  • Kia Sportage – 76 sztuk
  • Mitsubishi Outlander – 75 sztuk
  • Audi A4 – 73 sztuki
  • Mercedes Sprinter – 67 sztuk
  • Hyundai Kona – 54 sztuki