Reklama

Nowe zasady ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych będą obowiązywać przez trzy miesiące. W tym czasie będzie wprowadzany pilotażowy projekt zmiany w funkcjonowaniu przejść dla ruchu samochodów ciężarowych.

Nowe zasady ruchu na granicy dotyczą tylko samochodów ciężarowych. Kierowcy samochodów osobowych będą się poruszać tak jak dotychczas.

Nowe zasady ruchu na granicy. Powodem wzmożony ruch

Resort infrastruktury przekazał informacje, że w związku z ciągle rosnącym natężeniem ruchu granicznego oraz koniecznością zapewnienia płynnej obsługi odpraw na granicy z Ukrainą – od 1 września 2022 r. zmienia się organizacja ruchu. Nowe zasady mają obowiązywać przez trzy miesiące, aż do 30 listopada 2022 r.

Reklama

- W zasadzie z dnia na dzień gwałtownie wzrósł wolumen ukraińskich towarów, które są przewożone tranzytem przez terytorium Polski m.in. do portów na Bałtyku. Dlatego podjęliśmy szereg działań, które mają na celu zwiększenie przepustowości przejść na granicy państwowej z Ukrainą - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Z kolei wiceminister infrastruktury Rafał Weber dodał, że w interesie gospodarek Polski i Ukrainy, a także całego regionu jest utrzymanie nieprzerwanych łańcuchów dostaw.

Reklama

- W obliczu walk prowadzonych za naszą wschodnią granicą musimy zrobić wszystko, aby ułatwić przedsiębiorcom realizację operacji transportowych, stąd decyzja o zmianach w organizacji ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych – dodał Rafał Weber.

Nowe zasady na granicy. Przejścia dla aut ciężarowych powyżej 7,5 tony

Resort zaproponował aby pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony były odprawiane na następujących przejściach granicznych:

  • Hrebenne – Rawa Ruska,
  • Korczowa – Krakowiec,
  • Medyka – Szeginie,
  • Dorohusku – Jagodzinie.

Na ostatnim przejściu takie zasady obowiązują już od 27 czerwca br. Są tam odprawiane wyłącznie pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony. Natomiast pozostałe przejścia graniczne z Ukrainą będą odprawiać wszystkie samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony.

Nowe zasady na granicy. Specjalne kontrole służb

Ministerstwo poinformowało. że pojazdy przewożące towar podlegający kontroli służbom takim jak:

  • Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN),
  • Państwowa Inspekcja Weterynaryjna (PIW),
  • Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS),
  • Inspekcja Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (IJHARS),

będą prowadzone w punktach kontroli granicznej na dotychczasowych zasadach.

Nowe przejście graniczne z Ukrainą. Planowane otwarcie w 2023 roku

Już w przyszłym roku na mapie pojawi się kolejne przejście drogowe pomiędzy Polską a Ukrainą. W punkcie Malkowice – Niżankowice będą odprawiane pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony.