Jazda na zderzaku, oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi – to zachowanie kierowców na polskich drogach obnażone przez ekspertów Instytutu Transportu Samochodowego.

Reklama

– Z naszych badań wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach. Jednocześnie tylko ponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje – powiedział dziennik.pl Mikołaj Krupiński z ITS. – Dlatego w "Dzień Grzeczności za Kierownicą", który przypada 5 kwietnia nie zapominajmy, że szczególnie w pandemii rodzi się silna potrzeba otrzymywania, ale i dostarczania dobrych emocji, także na drodze. Im więcej symbiozy pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, tym lepiej dla wszystkich – podkreślił.

Dzień Grzeczności za Kierownicą to kampania o wieloletniej tradycji. Zainicjowano ją we Francji, a jej celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kultury wśród wielu kierujących pojazdami. Akcja ma uświadomić konieczność właściwego zachowania i przestrzegania zasad kodeksu drogowego.

Jazda na zderzaku i inne niebezpieczne manewry to nawet 30 tys. zł kary

Policja przestrzega przed konsekwencjami niebezpiecznych poczynań za kierownicą. Jazda na zderzaku - w myśl nowego taryfikatora - może skończyć się mandatem od 300 zł do 500 zł. Przepisy określają to jako "niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego minimalnego odstępu między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu". Tyle samo wyniesie kara za niezachowanie wymaganego odstępu od poprzedzającego auta czy innego pojazdu poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości przekraczającej 500 m.

– Agresja drogowa to dość szerokie pojęcie. Skrzynki "Stop agresji drogowej", na które spływają powiadomienia od kierowców są naprawdę intensywnie używane. Większość poważniejszych spraw znajduje finał w sądzie. A tam - w myśl nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia - grzywna może wynieść do 30 tys. zł – powiedział dziennik.pl komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Podkreślił również, że jeśli wyczyn agresywnego kierowcy nosi znamiona przestępstwa, wówczas zastosowanie znajduje kodeks karny.

– Na drodze bardzo ważny jest wzajemny szacunek, a także stosowanie się do obowiązujących zasad – stwierdziła Magda Zglińska, reprezentująca operatora systemu Yanosik. – Szczególnie na autostradach, gdzie prędkości rozwijane są do 140 km/h powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy między autami, stosować się do ograniczeń prędkości, ale także z rozsądkiem zmieniać pas. Nieprzemyślane decyzje za kółkiem mogą nas kosztować zdrowie, a niekiedy nawet życie. Wykazujmy się odpowiedzialnością, ale bądźmy także wyrozumiali wobec innych. Zaowocuje to zwiększeniem bezpieczeństwa na polskich drogach – podkreśliła.

Policjant wypisuje mandat / Policja
Reklama

Pozytywne myślenie za kierownicą

– Pozytywne zachowania sprawiają, że dodatkowo jesteśmy bardziej kreatywni, łatwiej się uczymy, nawiązujemy lepsze relacje, mamy lepsze wyniki w pracy i czujemy się pewniej za kierownicą. Pozytywność motywuje nas do działania i wysiłku. Potwierdzają to analizy psychologiczne. A kiedy doświadczamy, np. złości, nasze pole widzenia zawęża się i przeszkadza w doświadczaniu i eksplorowaniu nowych możliwości. Wówczas skupiamy się tylko ma rozwiązaniu sytuacji bądź jej przetrwaniu i rozładowaniu emocji – zauważa Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.

Emocje pozytywne działają inaczej. Poszerzają zdolności umysłowe i świadomość. Dzięki nim budujemy lepsze relacje z otoczeniem. Także nasze reakcje za kierownicą są przewidywalne, stonowane i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu.

– Pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczne oraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci. Szukajmy zatem okazji, aby okazywać je częściej, a Dzień Grzeczności za Kierownicą może być tego dobrym początkiem – skwitowała Odachowska.

Jak zachować się za kierownicą?

Eksperci ITS w Dniu Grzeczności za Kierownicą przypominają o zasadach, które przydadzą się na drodze nie tylko od święta:

  • Bądź wyrozumiały, gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie. Warto szczególnie o tym pamiętać w przypadku osób uczących się jeździć i kierowców z innych miast,
  • Kieruj przewidywalnie używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
  • Bądź pomocny, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje,
  • Parkuj poprawnie, zgodnie z przepisami - tak, by zajmować jedno miejsce,
  • Lewego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej) używaj tylko do wyprzedzania,
  • Ustępuj pojazdom uprzywilejowanym,
  • Nie stwarzaj zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub pisząc wiadomości tekstowe,
  • Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych, przestrzegając przepisów,
  • Pamiętaj o uśmiechu, nawet gdy zachowanie innego uczestnika ruchu może irytować.
Kierowca / ShutterStock