World Car of the Year, czyli plebiscyt na Światowy Samochód Roku jest organizowany od 17 lat. Eksperci branży medialnej uznają go za numer jeden wśród tego typu konkursów. Auta są oceniane w pięciu kategoriach. 93 jurorów z 24 państw pod uwagę bierze nie tylko wygląd pojazdów, komfort pasażerów i bezpieczeństwo, ale również aspekty środowiskowe, osiągi, pozycję rynkową oraz stosunek wydajności do ceny.

Reklama

Samochody, które kwalifikują się do konkursu World Car of the Year muszą być produkowane w co najmniej 10 tys. egzemplarzy rocznie i oferowane na co najmniej dwóch kontynentach.

Zdobywców złotej statuetki motoryzacyjnego Oscara do tej pory ogłaszano podczas gali organizowanej przed salonem samochodowym w Nowym Jorku. Jednak z uwagi na epidemię koronawirusa tryumfatorów poznaliśmy już drugi rok z rzędu wirtualnie.

Oto wielka piątka zwycięskich aut w tegorocznej edycji WCOTY 2021.

Reklama

Volkswagen ID.4 to najlepszy samochód świata

Volkswagen ID.4, czyli elektryczny SUV zdobył nagrodę główną i został uznany za najlepszy samochód świata w 2021 roku.

– Znakomicie zaprojektowane auto, które jest dopasowane do oczekiwań świata – i rzeczywiście światowe, bo nie tylko występuje w już 5 wariantach w Europie, ale już w kolejnych 6 na Dalekim Wschodzie – powiedział Maciej Pertyński.

VW ID.4 w wyścigu o koronę pokonał Toyotę Yaris i Hondę e.

Volkswagen ID.4 1ST Max. Wersje z limitowanej serii 1ST są wyposażone w akumulator o pojemności 77 kWh, który pozwala na pokonanie do 520 km (wg WLTP). ID.4 1ST przyspiesza od 0 do 100 km/h wynosi 8,5 s / dziennik.pl
Volkswagen ID.4 1ST Max jest wyposażony m.in. w matrycowe reflektory LED, zawieszenie o regulowanej charakterystyce tłumienia nierówności, trzystrefową klimatyzację oraz wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością / dziennik.pl
Volkswagen ID.4 ma długość 4,58 m. Krótkie zwisy i duży rozstaw osi, wynoszący 2,77 m. Bagażnik to 543 l, które łatwo można powiększyć do 1575 litrów / dziennik.pl

Honda e najlepszym autem miejskim

Elektryczna Honda e została światowym Samochodem Miejskim Roku 2021 (World Urban Car). Akumulatorowy samochód w walce o tron pokonał dwie hybrydy siostrzaną Hondę Jazz oraz Toyotę Yaris.

Honda e / Dziennik Gazeta Prawna

– Nie miałem wątpliwości, że ten samochód został idealnie zaprojektowany, by opanować emocje wszystkich zainteresowanych zarówno elektromobilnością, jak nowoczesnością, awangardą… w warunkach miejskich stwierdził Pertyński.

Honda e / Dziennik Gazeta Prawna
Honda e / Dziennik Gazeta Prawna

Mercedes klasy S został Światowym Samochodem Luksusowym Roku 2021 (World Luxury Car).

– To jest kolejna klasa S, która przewróciła wszystkie bariery. To jest Übersamochód, a w klasie luksusowej obecnie bez konkurencji – ocenił Pertyński.

W bitwie o tron Mercedes okazał się lepszy niż Land Rover Defender i elektryczny Polestar 2.

Mercedes klasy S / Mercedes / Mercedes-Benz AG - Global Commun
Mercedes klasy S / Mercedes / Mercedes-Benz AG - Global Commun
Mercedes klasy S / Mercedes / Mercedes-Benz AG - Global Commun

Porsche 911 uznano za Światowy Samochód Sportowy 2021.

– Od kiedy zadebiutował typoszereg 992, powtarzam każdemu, czy chce, czy nie chce słuchać: to jest najlepsze auto, jakie powstało kiedykolwiek. Nawet w zupełnie bazowej wersji – zauważył polski juror WCOTY.

911-ka nie dała szans Audi RS Q8 i Toyocie GR Yaris.

Porsche 911 Turbo S / Porsche

W kategorii World Car Design of the Year (Światowy Samochodowy Design Roku) jurorzy oceniali stylistykę kandydatów. Tu najwyższe uznanie zdobył Land Rover Defender. Brytyjski model pokonał Hondę e i Mazdę MX-30.

Land Rover Defender / Land Rover / Nick Dimbleby
Land Rover Defender / Land Rover / Nick Dimbleby
Land Rover Defender / Land Rover / Nick Dimbleby