Mazda produkuje najlepsze samochody – uznali w najnowszym raporcie przedstawiciele amerykańskiej organizacji Consumer Reports. Pod uwagę brano wyniki testów drogowych i bezpieczeństwa, niezawodność oraz satysfakcję samych właścicieli. W tegorocznej edycji zestawienia firma z Hiroszimy awansowała o trzy pozycje i z wynikiem 80 punktów zajęła pierwsze miejsce (próbom poddano siedem modeli z obecnej gamy i wszystkie otrzymały rekomendację zespołu testującego). Tym samym japońska marka strąciła z tronu Porsche, które spadło aż na czwartą lokatę.

Reklama

BMW (78 pkt.) awansowało o sześć pozycji na drugą lokatę. W przypadku bawarskiej marki testowano 12 aut, a rekomendację uzyskało 10 modeli.

Podium zamyka Subaru (76 pkt.). Eksperci uznali, że z siedmiu testowanych modeli tej japońskiej marki można polecić pięć.

Mazda CX-5 / dziennik.pl

Sami kupują samochody do testów. Niezależni od producentów

Reklama

Oceny końcowe Consumer Reports opierają się na wynikach poszczególnych modeli danego producenta, z których następnie wyciągana jest średnia. Eksperci biorą pod uwagę cztery kryteria:

  • Wyniki testów drogowych. Do zestawienia kwalifikują się wszystkie marki, których minimum dwa samochody były w danym roku przetestowane przez ekipę Consumer Reports. Co ciekawe, organizacja nie opiera się w swoich ocenach o samochody testowe użyczone przez producentów, tylko kupuje je w salonach, tak, jak robią to klienci. Każdy egzemplarz przechodzi ten sam zestaw 50 różnych prób zarówno na drogach publicznych, jak i w centrum testowym w Connecticut. W 2020 r. zespół Consumer Reports kupił samochody za ponad 2 mln dolarów.
  • Bezpieczeństwo. Po lupę trafiają wyniki testów zderzeniowych, a dodatkowe punkty przyznaje się za systemy bezpieczeństwa wchodzące w skład wyposażenia seryjnego.
  • Niezawodność. Tu ocenę wystawiają właściciele poszczególnych modeli samochodów w dorocznych ankietach obejmujących 17 obszarów. W 2020 roku Mazda została uznana za najbardziej niezawodną markę przez osoby oceniające w sumie 300 tys. pojazdów – to największe takie badanie w USA.
  • Satysfakcja właścicieli. Również ta ocena oparta jest na wynikach ankiet przeprowadzonych wśród osób, które jeżdżą konkretnymi samochodami. Im większa gotowość do ponownego zakupu tego samego modelu, tym wyższa ocena w rankingu.
Mazda CX-30 / Dziennik Gazeta Prawna

Top 10 najlepszych producentów wg. Consumer Reports

Marka Liczba punktów
1. Mazda 80
2. BMW (awans o 6 miejsc) 78
3. Subaru 76
4. Porsche (spadek o 4 miejsca) 76
5. Honda (awans o 10 miejsc) 75
6. Lexus (spadek o 1 miejsce) 75
7. Toyota (awans o 5 miejsc) 74
8. Chrysler (awans o 10 miejsc) 74 
9. Buick (awans o 10 miejsc) 72
10. Hyundai (spadek o 3 miejsca) 71

Mazda CX-30 w 10 najlepszych samochodów 2021

– Mazda wypuszcza na rynek pożądane modele, które bardzo dobrze się prowadzą – stwierdził Jake Fischer, główny dyrektor do spraw testów samochodowych w Consumer Reports. Do tego kompaktowy SUV CX-30 trafił na listę 10 najlepszych samochodów 2021 roku opublikowaną przez tę organizację.

Mazda CX-30 (17) / Dziennik Gazeta Prawna

Na szarym końcu listy producentów Consumer Reports sklasyfikował Mitsubishi (46 pkt.), Land Rovera (46 pkt.) i Alfę Romeo (44 pkt.).

Consumer Reports od 1936 r. prowadzi działalność non-profit na rynku USA. Testuje i ocenia nie tylko samochody, ale też m.in. sprzęty AGD, elektronikę użytkową, akcesoria dla dzieci, czy urządzenia medyczne. Budżet organizacji w całości zasilany jest ze składek i donacji 6 mln indywidualnych członków oraz partnerów instytucjonalnych.

Mazda CX-30 / Dziennik Gazeta Prawna
Mazda CX-30 / Mazda
Mazda CX-30 / Dziennik Gazeta Prawna