Skoda Scala jaką znamy z ulic odkryła swoje wdzięki podczas światowej prezentacji w Izraelu pod koniec grudnia 2018 roku. A już niebawem kompakt czeskiej marki doczeka się nowego wcielenia w zupełnie nowym nadwoziu. Grupa dwudziestu studentów Akademii Skody od kilku miesięcy pracuje nad siódmym samochodem koncepcyjnym w ramach projektu Student Concept Car. Tym razem będzie to Scala w wersji spider, czyli sportowe dwudrzwiowe auto z automatycznie chowanym i rozkładanym dachem. Można spodziewać się, że w nowym zgrabnym ciele roadstera młodzi inżynierowie upakują gigantyczną dawkę emocji odmienianych przez każdy przypadek.

Reklama
Skoda Scala spider / Skoda / IvoHercik.com

Uczniowie nie tylko projektują pojazd, ale również samodzielnie go budują. W pracy mogą liczyć na wsparcie inżynierów i pracowników z działów: rozwoju technicznego, designu i produkcji w siedzibie Skody w Mlada Boleslav.

Skoda Scala spider / Skoda

Nad wyglądem nowego auta studenci głowili pod okiem głównego stylisty Skody Olivera Stefaniego i jego zespołu. Efekt to pierwsze szkice, na których widać sylwetkę Scali spider.

– Pomimo, że w procesie projektowania nowych modeli coraz częściej wykorzystywane są komputery i symulacje technologiczne, rysunek stanowi wciąż ważną część pracy designerów. Z każdą kolejną narysowaną linią, pomysł przekształca się w coś rzeczywistego. Przygotowywanie szkiców stanowi pierwszy krok na długiej i ekscytującej drodze do stworzenia nowego samochodu – wyjaśnia Stefani.

Skoda Scala spider / Skoda

– Wszyscy cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu. W jakich innych okolicznościach, będąc uczniem, miałbym okazję tak namacalnie przekształcić własne pomysły i wizję w rzeczywisty projekt samochodu, a następnie własnoręcznie go zbudować? Rysowanie naszych pierwszych szkiców było świetnym doświadczeniem, wiele mogliśmy się nauczyć od Olivera Stefaniego i jego zespołu – stwierdził Vojtech Spitalsky, uczeń Akademii Skody.

Gotowy prototyp Scali w wersji spider zobaczymy w czerwcu 2020 roku. Wtedy też poznamy oficjalną nazwę nowego samochodu.

Skoda Scala spider / Skoda / IvoHercik.com

Akademia Skody działa od ponad 90 lat. A projekt Student Concept Car wystartował w 2014 roku. Dzięki temu studenci mogą sprawdzić swoich umiejętności podczas budowy spektakularnych i niekonwencjonalnych pojazdów koncepcyjnych.

W 2019 roku dziełem studentów była Skoda Mountiaq, czyli dwudrzwiowy, niemal 5-metrowy pickup oparty na modelu Kodiaq. Auto w energetycznym kolorze Orange Sunset wyposażono w potężną wyciągarkę, 17-calowe koła Rockstar ze specjalnym bieżnikiem terenowym i podświetlaną przestrzeń ładunkową.

Skoda Mountiaq / Skoda / IvoHercik.com
Reklama