Podczas prac remontowych na drodze krajowej nr 78 w Lipniku w powiecie pińczowskim znaleziono w środę dwa pociski przeciwlotnicze z czasów drugiej wojny światowej. Dzień później teren został przeszukany przez saperów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Reklama

Odkryliśmy dwa stanowiska w pasie robót drogowych, jedno od drugiego oddalone o około 70 metrów, w których znajdowały się pozostałości działek lotniczych. Oprócz tego zabezpieczyliśmy 244 pociski przeciwlotnicze kaliber 40 mm, minę przeciwpancerną i granat przeciwpiechotny – powiedział PAP dowódca patrolu rozminowania st. chor. sztab. Robert Krasowski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Krasowski dodał, że pociski leżały zakopane kilkanaście centymetrów pod ziemią, a w wcześniej teren sprawdzała prywatna firma saperska. Wystawiła certyfikat, że grunt jest wolny od niewypałów i niewybuchów. W ten sposób narażała pracowników budowy na utratę życia lub zdrowia – zaznaczył saper.

Prace na budowie zostały wstrzymane do czasu ponownego sprawdzenia terenu przez firmę saperską. Znalezione pociski zostaną zdetonowane na poligonie wojsk lądowych w Nowej Dębie.

Reklama