Opel Astra powstaje w Polsce od ponad 20 lat. Nowa generacja tego modelu ma zadebiutować w 2021 roku. Jednak ten samochód nie będzie już produkowany w fabryce w Gliwicach – twierdzi niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Reklama

Jeśli wierzyć prasowym doniesieniom Opel jako miejsce ulokowania produkcji nowej Astry rozpatruje fabrykę w rodzinnym Russelsheim, gdzie w 2020 roku zakończy się wytwarzanie Zafiry. Po wygaszeniu tego modelu niemiecki zakład zostanie z Insignią na taśmach i ogromnym nadmiarem mocy produkcyjnych. Dlatego, jak twierdzi Handelsblatt, od 2021 roku 75 proc. nowej Astry będzie powstawać właśnie pod Frankfurtem. Reszta w brytyjskim Ellesmere Port (wersje z kierownicą po prawej stronie dla Wielkiej Brytanii, Irlandii i Południowej Afryki).

Niemiecki dziennik nie wspomina, czy Gliwicom zostanie powierzony do produkcji inny nowy model zamiast Astry. Decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

Obecna Astra jest drugim pod względem popularności modelem Opla w Europie. Z danych JATO Dynamics wynika, że jej sprzedaż spadła o 27 proc. do ok. 157 tys. sztuk. Numerem jeden pozostaje Corsa ze sprzedażą ponad 214 tys. egzemplarzy (spadek o 7 proc.).

Opel / Josef Horazny