Fiat Tipo numer 500 000 właśnie zjechał z taśmy fabryki Fiat Chrysler Automobiles w Turcji. Półmilionowe auto to model hatchback w wersji Sport wyposażony w silnik wysokoprężny 1.6 Multijet o mocy 120 KM i dwusprzęgłową przekładnię DCT. Karoseria jest w czerwonym kolorze Passion połączonym z kontrastowym czarnym dachem i nową, czarną kolorystyką wnętrza Total Black.

Reklama

Do rekordu rękę przyłożyli również kierowcy znad Wisły. Od wprowadzenia w lutym 2016 roku pierwszej wersji sedan, łączenie sprzedano już 20 466 sztuk Tipo. Tym samym Polska jest jednym z trzech głównych rynków zbytu tego auta.

Fiat

W styczniu 2019 roku włoski model zanotował nad Wisłą najlepszy wynik sprzedaży do klientów indywidualnych (nie na firmę) w segmencie aut kompaktowych. Miejsce na tronie w tej klasie zapewniło Tipo aż 626 rejestracji dokonanych w ubiegłym miesiącu przez osoby prywatne (dane CEPiK). Polacy najczęściej wybierali czterocylindrową jednostkę benzynową 1.4/95 KM (127 Nm przy 4500 obrotów/min) połączoną z sześciobiegową skrzynią manualną (stanowi ok. 90 proc. sprzedażny). A całkowita sprzedaż tego modelu Fiata wyniosła w styczniu 992 sztuki – czym zasłużył na siódmą lokatę w Top10.

dziennik.pl

Analitycy rynku zauważają, że wynik pierwszego miesiąca 2019 roku to już kolejny rekordowy miesiąc Fiata Tipo. W zeszłym roku polscy kierowcy kupili aż 8058 sztuk tego modelu, co stanowiło 62 proc. wszystkich zarejestrowanych nad Wisłą nowych samochodów marki z Italii. W 2018 roku Tipo zdobył trzecie miejsce w klasie aut kompaktowych wśród klientów indywidualnych.

dziennik.pl

Fiat Tipo w Polsce...

Dziś rodzinę Tipo tworzą trzy wersje nadwoziowe (sedan, hatchback i kombi Stadion Wagon), dostępne w trzech odmianach Pop, Easy i Lounge. Niedawno dołączyły do gamy aż cztery nowe wersje wyposażenia: Mirror, Street, S-Design i Sport.

Fiat

Jeśli ktoś obecnie szuka nowego Tipo sedan to najtańsza oferta na rynku dotyczy czerwonego jak wóz strażacki modelu z benzynowym silnikiem 1.4/95KM w cenie 43,2 tys. zł.

Wyposażenie standardowe zawiera już m.in. klimatyzację, radio z portem USB, sześć poduszek powietrznych centralny zamek sterowany z pilota w kluczyku, światła do jazdy dziennej, elektrycznie sterowane szyby przednie oraz elektrycznie wspomagany układ kierowniczy z dwoma trybami pracy wraz z dwupłaszczyznowo regulowaną kolumną kierownicy (wcześniej ten konkretny samochód dostępny od ręki u dilera był wyceniony na 48,5 tys. zł).

...i na świecie

Ale Tipo nie tylko w Polsce jest najpopularniejszym modelem Fiata i najczęściej kupowanym autem kompaktowym. Na szczycie segmentu stoi także we Włoszech. A w siedmiu innych krajach europejskich zalicza się do top10 (około 70 proc. wszystkich samochodów Tipo jest sprzedawanych poza granicami Italii).

Reklama
dziennik.pl