We wspólnym oświadczeniu koncerny poinformowały, że producent samochodów przeniesie wszystkie swoje obecnie rozwijane usługi do platformy chmurowej Azure. W ten sposób ma powstać największa na świecie motoryzacyjna chmura.

Reklama

- Ta strategiczna współpraca z Microsoftem pozwoli nam znacznie przyśpieszyć naszą transformację cyfrową - ocenił szef VW, Herbert Diess. - Będziemy odgrywać kluczową rolę w rozwijaniu przyszłości mobilności - dodał.

Volkswagen zamierza wybudować centrum rozwoju chmury motoryzacyjnej obok głównej siedziby Microsoftu, gdzie docelowo pracę znajdzie do 300 inżynierów. Dodatkowo niemiecki koncern zakłada, że do 2020 roku ponad 5 mln nowych samochodów rocznie będzie łączyć się z internetem za pomocą oprogramowania Microsoftu.

Przyśpieszanie rozwoju oprogramowania jest kluczowym elementem strategii VW do 2025 roku. Firma chce w ten sposób poradzić sobie z nowymi trendami w branży motoryzacyjnej, obejmującymi pojazdy elektryczne i autonomiczne.

Nowe partnerstwo Microsoftu jest elementem działań koncernu, które mają zniwelować dystans dzielący go do lidera segmentu - Amazona. Firma z Redmond podejmuje współpracę ze spółkami, które w przeszłości korzystały ze sprzętu lub oprogramowania przez nią rozwijanego.

W sierpniu Diess zapowiedział "zdecydowaną ekspansję" inwestycji cyfrowych. Firma planuje nowe partnerstwa oraz przejęcia. Spółki nie podały szczegółów finansowych porozumienia.