Niedawno firma Polaris Industries - producent skuterów śnieżnych, quadów, motocykli i pojazdów elektrycznych - oświadczyła, że rozważa przeniesienie ze stanu Iowa wytwarzania niektórych motocykli słynnej amerykańskiej marki Indian do zakładów w Polsce.

Reklama

Teraz dyrektor generalny Polaris, Scott Wine powiedział, że zwiększenie produkcji w Opolu w 2019 roku było planowane już wcześniej, ale unijne taryfy celne były dodatkową motywacją.

Media

Polaris Industries ma fabryki w USA, Meksyku i Indiach. Istniejący od 2015 roku Polaris Polska w Opolu to pierwsza europejska fabryka tego amerykańskiego koncernu. Produkowane przez tę firmę maszyny to głównie quady, a także pojazdy wieloosobowe typu Ranger i pojazdy rekreacyjno-sportowe RZR.

Wprowadzone przez USA cła na UE obejmują towary o wartości 2,8 mld euro. UE w odpowiedzi wprowadziła cła odwetowe wobec USA, a na ich liście znalazło się kilkaset pozycji, w tym motocykle.

Indian to najstarsza amerykańska marka motocykli. Powstała w 1901 roku, dwa lata przed firmą Harley-Davidson.

Przypominamy, że Polaris otworzył pod koniec 2014 roku w Opolu zakład produkcyjny i zatrudnia tam ok. 500 osób. Amerykański koncern zainwestował w budowę fabryki ok. 100 mln zł. Zakład posiada własny 2,5-kilometrowy tor testowy oraz lakiernię.

Media