Do wypadku doszło na łuku drogi krajowej nr 15 podczas przejazdu kolumny wojskowej od strony Brodnicy w kierunku Ostródy.

Reklama

Jak poinformowała PAP mł. asp. Ludmiła Mroczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim, z nieustalonych dotychczas przyczyn jeden z amerykańskich wozów bojowych zjechał na prawe pobocze i uderzył w drzewo.

"Dwaj poszkodowani, kierowca i jadący z nim żołnierz, zostali przetransportowani do szpitala. Ze wstępnych informacji wynika, że jeden z nich ma podejrzenie złamania ręki" - dodała.

W miejscu wypadku, które zabezpieczają policja i żandarmeria wojskowa, ruch odbywa się wahadłowo.

Oficer prasowy nowomiejskiej straży pożarnej mł. kpt. Marcin Rezmer powiedział PAP, że w wyniku zderzenia złamało się drzewo i częściowo opiera się ona pojeździe, który określił jako "jakiś rodzaj ciężarówki". "Po zakończeniu czynności i sporządzeniu dokumentacji przez funkcjonariuszy policji udzielimy pomocy w usunięciu drzewa z pojazdu" - dodał.

Amerykańskie kolumny wojskowe poruszają się w ostatnich dniach po polskich drogach w związku z sojuszniczym ćwiczeniem Saber Strike, odbywającym się do 15 czerwca w państwach bałtyckich i Polsce. W ćwiczeniach bierze udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniej są reprezentowane siły lądowe Stanów Zjednoczonych.

Jak informowało przed rozpoczęciem ćwiczeń Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w sumie na naszych drogach miało się pojawić około 2 tys. amerykańskich pojazdów wojskowych. Największego ruchu spodziewano się na trasach przemarszu 2. Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który wyruszył z Vilseck w Niemczech.

Ruch amerykańskich wojsk przez Polskę rozpoczął się 29 maja - pojazdy wjeżdżały przez przejścia graniczne w Jędrzychowicach i Kudowie-Słonem. Potrwa do 9 czerwca, kiedy przekroczą granicę polsko-litewską w Budzisku.