"W ciągu najbliższych lat Poczta Polska chce stopniowo wymieniać swoją flotę na auta elektryczne. Kluczowe w zakresie wprowadzania elektrycznych samochodów są ekologia oraz koszt eksploatacji" - podała spółka. Poczta wskazała, że będą to "pierwsze w Polsce, na taką skalę, testy dostawczych pojazdów elektrycznych".

Reklama

Jak mówi, cytowany w komunikacie, prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, spółka chce "w ruchu ulicznym sprawdzić, czy elektryczne samochody dostawcze spełnią oczekiwania Poczty Polskiej". "Będą je testowali listonosze, kurierzy i kierowcy rozwożący materiał do placówek. Zatrudniamy ok. 80 tysięcy pracowników w całym kraju, ok. 25 tys. to listonosze" - dodał.

Zdaniem prezesa "daje to duże możliwości zastosowania pojazdów elektrycznych".

PAP / Jacek Turczyk

Do współpracy zostali zaproszeni producenci obecni na polskim rynku, którzy w swojej ofercie mają obecnie auta o ładowności do 800 kg z homologacją do poruszania się po drogach. Pierwszy etap testów obejmie dwadzieścia egzemplarzy ośmiu różnych modeli. W 2018 roku w planach jest przetestowanie ok. 50 pojazdów elektrycznych.

W teście elektrycznych samochodów dostawczych zorganizowanym przez Pocztę Polską wezmą udział następujące marki: Renault, Nissan, Zeppelin Goupil, Melex, Citroen, Peugeot, KOMEL (konwertyk Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych).

Media

Kierowcy Poczty Polskiej do końca czerwca będą sprawdzać m.in. ładowność, sposób ładowania akumulatorów oraz możliwą do przejechania liczbę kilometrów. Wyliczone zostaną również potencjalne oszczędności finansowe wynikające z wymiany floty na samochody zasilane alternatywnymi źródłami energii.

Testowane samochody będzie można zobaczyć na ulicach Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Białegostoku, Krakowa, Lublina, Łodzi, Gdańska, Wrocławia oraz Katowic. Oprócz aut przetestowane również będą różne rodzaje ładowarek i stacji ładowania.

Spółka przypomniała, że "to kolejny krok w kierunku wdrożenia pojazdów elektrycznych w Poczcie Polskiej". "Spółka współpracuje już z firmą Jeden Ślad produkującą skutery elektryczne i pojazdy trójkołowe, która zgłosiła się do II edycji programu dla start-upów pn. +GammaRebels powered by Poczta Polska+. Pojazdy są już po pierwszej fazie jazd próbnych" - dodano.

PAP / Jacek Turczyk

Elektryczne samochody - zdaniem spółki - mogą się sprawdzić szczególnie w tych miejscowościach, gdzie dla mieszkańców uciążliwością jest hałas drogowy i komunikacyjne zanieczyszczenie powietrza. Ponadto - jak dodano - testowane modele są ciche, zatem doskonale mogą się sprawdzić również w czasie nocnego transportu przesyłek.

Poczta Polska w przesłanej informacji zauważyła, że "samochody elektryczne wykorzystuje już m.in. Royal Mail w Wielkiej Brytanii, Deutsche Post DHL w Niemczech oraz Grupa La Poste we Francji"." Poczta Polska jest pierwszą państwową spółką, która organizuje tak duże testy pojazdów elektrycznych" - podsumowano.

Reklama
PAP / Jacek Turczyk