Zakłady z Jelcza - wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - dostarczą dla przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica (PSR-A Pilica) 66 sztuk modelu Jelcz 442.32. W ocenie producenta to pojazd specjalny o napędzie 4x4 przystosowany do jazdy po drogach o nawierzchni twardej oraz w warunkach terenowych.

Reklama

Samochód skonstruowano pod kątem m.in. przewozu materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, technicznych środków zaopatrzenia materiałowego oraz sprzętu specjalistycznego.

PAP / Maciej Kulczyski

Jelcz 442.32 swoją premierę miał na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2013 r. Ciężarówka z zewnątrz jest bardzo podobna do starszego modelu oznaczonego numerem 442.28, któremu nadano nazwę "Bartek". Pojazdy różnią się jednak od siebie m.in. zastosowaniem mocniejszego silnika w nowszej ciężarówce.

Dzięki nowemu kontraktowi na 66 pojazdów wartość tegorocznych zamówień Jelcza przekroczyła pół miliarda zł.

MON

System Pilica obsługuje 11 pojazdów, które transportują jednostki ogniowe, stanowiska dowodzenia oraz inne elementy systemu rakietowo-artyleryjskiego.

PSR-A Pilica służy do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów, rakiet manewrujących. Podstawowe uzbrojenie zestawu to: podwójne działko kalibru 23 mm o dużej szybkostrzelności oraz przeciwlotnicze pociski rakietowe typu Grom/Piorun.

MON
MON
PAP / Maciej Kulczyski