Nawet "starzy" kierowcy mają zdawać egzamin teoretyczny co rok, każda szkoła jazdy musi mieć własny plac manewrowy, na egzaminie powinien być instruktor a ceny za szkolenia wyższe - tak miały wyglądać przytaczane przez media zmiany zaplanowanie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Wśród kierowców, instruktorów i egzaminatorów rozpętała się burza. Teraz głos w tej sprawie zabrało samo ministerstwo.

Reklama

Resort potwierdza, że trwają prace nad reformą szkolenia kandydatów na kierowców. Ale dodaje, że chodzi o chętnych do zdawania na prawo jazdy.

- Przy MIB działa zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Łagodniejsze egzaminy na kierowców?

Wyjaśnia, że zespół ma wypracować takie propozycje zmian w przepisach, które poprawią jakość szkolenia kandydatów na kierowców oraz zwiększą transparentność procedur egzaminacyjnych. Efektem ma być zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz wyższa zdawalność egzaminów na prawo jazdy.

Reklama

- Ważnym założeniem przyświecającym dyskutowanym propozycjom jest zasadnicza zmiana sposobu dokonywania oceny egzaminu tak, aby była ona jak najbardziej obiektywna, przez ocenę całości umiejętności kandydata na kierowcę, a w szczególności umiejętności bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym - stwierdza Huptyś.

I podkreśla, że w ocenie resortu dotychczasowe procedury stosowane podczas prowadzenia egzaminów są skomplikowane i zbyt restrykcyjne dla osób przystępujących do egzaminu.

- Propozycje, nad którymi dyskutuje zespół, nie stanowią projektu zmian w ustawie o kierujących pojazdami oraz związanych z nią aktów wykonawczych. Ewentualnie wypracowane propozycje staną się podstawą do opracowania zmian przepisów - precyzuje.

Egzamin co roku? Też coś

Przedstawiciel resortu odniósł się też do informacji o rokrocznych egzaminach dla kierowców z prawem jazdy.

- Postulat wprowadzenia corocznych egzaminów teoretycznych dla osób, które już posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, nigdy nie znalazł się wśród propozycji zmian zgłaszanych przez i nie była analizowany przez kierownictwo MIB - skwitował Huptyś.