Rzecznik zaznaczył, że w tym samym momencie (on-line) na portalu jest 6-7 internautów. Jego zdaniem, znacznie więcej użytkowników należy się spodziewać w godzinach wieczornych. E-usługa jest dostępna bezpłatnie na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany (eGO).

Reklama

Według Manysa, użytkownicy sprawdzają głównie swoje punkty karne. Już obecnie profil zaufany ma 120 tys. osób.

Profil Zaufany (eG0) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości".

Zdaniem Manysa, profil najłatwiej założyć korzystając z usługi banków. Na razie oferują ją trzy duże banki, ale ona stanowią 35 proc. rynku - dodał. Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci banków: PKO BP, Inteligo (internetowe ramię PKO BP), ING, Millennium Bank oraz Envelo (platformy pocztowej). Zapewnił, że wkrótce usługę tę będą świadczyły także inne banki.

Reklama

- Ta usługa bardzo rozpowszechniła naszą Cyfrową Tożsamość, która wcześniej nie cieszyła się wielką popularnością. Bo człowiek po to chce mieć cyfrową tożsamość, by korzystać z cyfrowych usług, a jak ich nie ma, to się tym nie interesuje - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

W ramach usługi "sprawdź swoje punkty karne", kierowca będzie mógł zobaczyć ile ma naliczonych punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informację o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Serwis Obywatel.gov.pl został uruchomiony w marcu 2015 roku. Ma on dostarczać obywatelom informacje najwyższej jakości o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych.

W 2016 roku serwis Obywatel.gov.pl odwiedziło ponad 4,7 mln unikalnych użytkowników, którzy wykonali ponad 18 mln odsłon. Obecnie serwis oferuje 176 usług, w tym 35 usług online.

Uruchomienie usługi "Sprawdź swoje punkty karne" to pierwszy etap Programu CEPiK. CEPiK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających polskie prawo jazdy.

Kolejne e-usługi w ramach tego programu zostaną uruchomione w 2018 r. W planach są usługi: "Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach) i "Przypominaj o terminach" (opcja powiadamiania - e-mailem lub SMS - o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.). Rząd wprowadzi też m.in. zmiany w samym systemie badań technicznych pojazdów.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) chce aby właściciel pojazdu, który nie przeprowadził w wyznaczonym terminie badań, miał dodatkowo 30 dni na wykonanie badania technicznego bez ponoszenia konsekwencji. Po tym terminie badanie techniczne będzie można wykonać tylko w wyznaczonej stacji kontroli pojazdów Transportowego Dozoru Technicznego (TDT). Ma powstać 16 takich stacji - jedna stacja na województwo. Jak zaznaczył MIB nie jest wykluczone, że jeśli liczba badań technicznych wykonywanych w tych stacjach będzie duża, powstanie więcej stacji.

Stacje kontroli pojazdów TDT mają być wyposażone w aparaturę kontrolno-pomiarową wykraczającą poza zakres urządzeń wymaganych w stacjach kontroli pojazdów prowadzonych przez przedsiębiorców. Zgodnie z projektem do 1 stycznia 2023 r. dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego będzie mógł realizować zadania związane z przeprowadzeniem badań technicznych na okręgowej stacji kontroli pojazdów, na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą prowadzącym taką stację. Zgodnie z założeniami przyjętymi w projekcie ustawy, budżet państwa nie poniesie w związku z tym przedsięwzięciem żadnych obciążeń.

W jednym z aktów wykonawczych do projektu ustawy zaproponowano zmianę opłat za wykonanie badania technicznego pojazdu w terminie późniejszym niż 30 dni po wyznaczonej dacie. Ma ona wynieść dwukrotność stawki podstawowej (w przypadku badania samochodu osobowego w terminie - 126 zł), czyli 252 zł.