Nissan twierdzi, że stworzył pierwszy na świecie pojazd napędzany ogniwem paliwowym zasilanym energią elektryczną wytwarzaną z bioetanolu.

Reklama

Jak zapewniają inżynierowie, ten przełomowy model może wykorzystywać kilka rodzajów paliw, w tym etanol i gaz ziemny, jako źródło zasilania do wytwarzania elektryczności.

Za bazę do konstrukcji prototypu ujawnionego w Brazylii posłużył nissan e-NV200. Samochód z ogniwem paliwowym e-Bio - pracuje na czystym etanolu, pozyskując energię umożliwiającą naładowanie akumulatora o pojemności 24 kWh, co pozwala na przejechanie ponad 600 kilometrów. Zbiornik paliwa zmieści 30 litrów.
Nissan

Przypominamy, że o rozpoczęciu prac badawczo-rozwojowych nad ogniwem paliwowym e-Bio Nissan informował w czerwcu 2016 w Jokohamie. Konstruktorzy zapewniają, że zespół napędowy wykorzystujący tę technologię jest ekologiczny, charakteryzuje się wysoką sprawnością i łatwością doprowadzenia paliwa oraz pracuje na czystym etanolu lub etanolu zmieszanym z wodą. Ponoć spaliny mają czystość porównywalną z powietrzem atmosferycznym.

Reklama

Do produkcji bioetanolu wykorzystuje się głównie trzcinę cukrową i kukurydzę. Paliwo to jest powszechnie dostępne w krajach Ameryki Północnej i Południowej, które dysponują rozbudowaną infrastrukturą do jego produkcji. Japończycy uważają, że łatwa dostępność etanolu i niska palność jego mieszanki z wodą ułatwią wprowadzenie systemu na rynek. Szczególnie, że jego stosowanie nie zależy od istniejącej infrastruktury ładowania pojazdów ani nie jest przez nią ograniczane.

Ludzie z Nissana wierzą, że przyszłości kierowcy będą mogli zaopatrywać się w paliwo nawet w małych sklepach detalicznych. Bułki, masło i… zgrzewka paliwa.