Arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia, odebrał kluczyki do dwóch fiatów ducato. Auta mają przed sobą misję specjalną - na pokładzie jednego z nich przyjadą do Krakowa na ŚDM relikwie błogosławionego Pier Giorgio Frassati.

Reklama

Dwa samochody, w wersji ze średnim rozstawem osi i standardowym dachem, zostały specjalnie wyposażone - tak by bezpiecznie przewieźć urnę oraz sześć osób z archidiecezji z Turynu.

Trasa pielgrzymki szczątków błogosławionego Pier Giorgio to ponad 20 etapów. Konwój zatrzyma się w następujących diecezjach: Medalion, Bolzano, Wiedeń, Bratysława, Katowice, Wrocław, Szczecin-Kamień, Poznań, Warszawa, Lublin, Sandomierz, Rzeszów i Kraków (urna będzie wystawiona od 23 do 31 lipca w Bazylice Świętej Trójcy).

Fiat / LaPresseFederico Bernini

Jednak dwa ducato, to nie są jedyne modele Fiat Chrysler Automobiles (FCA) przeznaczone do obsługi Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy mają do dyspozycji 99 samochodów z grupy FCA. A pierwsza auta z logo "Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016" odbierał sam metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

- Papież Franciszek nie chce limuzyn, ale zwyczajnego samochodu do poruszania się po mieście - mówił wtedy kardynał Dziwisz. Przedstawiciele Fiata w trakcie spotkania mieli wówczas wskazywać na fiata 500 L, który powstaje w Turcji. - A ja chcę taki produkowany w Polsce - odparł krakowski duchowny. - To fiat 500. Taki młodzieżowy - usłyszał w odpowiedzi. Przypominamy, że model 500 powstaje w fabryce w Tychach.

Co ciekawe, także podczas poprzednich pielgrzymek papieża Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI do Polski były wykorzystywane samochody włoskiego koncernu. W tym roku sumie FCA Poland przekaże organizatorom ŚDM w Krakowie 121 samochodów.

Fiat / Ireneusz KAZMIERCZAK