Brak paliwa, przebita opona czy nagła awaria - to tylko niektóre z sytuacji, jakie mogą unieruchomić samochód na autostradzie. Do tej pory kierowca musiał na własną rękę organizować sobie pomoc, a ta zwłaszcza za granicą do najtańszych nie należy. Od teraz podróżując po czeskich autostradach nie ma takiego problemu. Jak mówi Jan Rydl z Dyrekcji Dróg i Autostrad, do dyspozycji podróżnych są specjalne pojazdy pomocy drogowej.

Reklama

Ich najważniejszym zadaniem jest dotarcie na miejsce awarii i oznakowanie go. Później obsługa stara się pomóc kierowcy w rozwiązaniu problemu. Rydl podkreśla, że samochodu nie naprawia się na autostradzie, ale pomaga się go odholować, albo organizuje się lawetę. W samochodzie są podstawowe narzędzia, a także sprzęt gaśniczy, materiały medyczne i środki czystości.

Na pomoc mogą liczyć wszyscy kierowcy - również obcokrajowcy. Jak podkreśla Dyrekcja Dróg i Autostrad, bezpłatne wsparcie jest usługą, którą podróżni otrzymują w zamian za wykupienie winiety. Na razie specjalne pojazdy spotkać można jedynie na autostradzie D1. Docelowo będą obsługiwać wszystkie główne drogi w Czechach.

Reklama

Pomoc można wezwać wybierając numer 800 280 281.