Audi potwierdza - w roku 2018, w Brukseli rozpocznie seryjną produkcję pierwszego, w pełni elektrycznego SUV-a spod znaku czterech pierścieni. Samochód trafi na rynki całego świata.

Reklama

Przypominamy, że pojazd studyjny audi e-tron quattro concept zaprojektowany przez polskiego stylistę Kamila Łabanowicza i zaprezentowany jesienią 2015 roku we Frankfurcie, zdradza ewidentnie, jak będzie wyglądał samochód produkcji seryjnej.

Możliwości? Zasięg maksymalny?

Zespół napędowy audi e-tron wykorzystuje moc trzech silników elektrycznych - jeden z nich napędza oś przednią, a dwa pozostałe oś tylną. Łącznie mają moc 320 kW. Auto może chwilowo wygenerować moc nawet 370 kW i moment obrotowy 800 Nm. Czyli ma takie same osiągi jak samochód sportowy - gdy kierowca z pełną siłą naciśnie pedał przyspieszenia, to e-tron quattro od 0 do 100 km/h rozpędzi się w 4,6 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 210 km/h. Naładowany akumulator o pojemności 95 kWh dostarcza energii wystarczającej na 500 km jazdy elektrycznej.

Reklama
Audi

Przy ładowaniu indukcyjnym auto wykorzystuje system zdalnego parkowania, naprowadzający go na właściwą pozycję na płycie ładującej. Dodatkowo, w słoneczne dni, energii elektrycznej dla akumulatora napędu dostarcza instalacja solarna zamontowana na dachu. Obecnie bezpośrednim rywalem nowego Audi może być Tesla.

Wiadomo, że nowy elektryczny SUV w rodzinie Audi wskoczy w lukę między Q7 a Q5. Nazwa? Pozostaje tajemnicą.

Audi wyprodukuje akumulatory do aut elektrycznych

Zakłady w Brukseli gdzie powstanie nowy SUV będą też same produkować akumulatory nie tylko na potrzeby tego auta, ale też do innych samochodów koncernu VW. W ten sposób staną się kluczowym zakładem w realizacji strategii "elektrycznej mobilności" Grupy Volkswagen.

dziennik.pl

W związku z seryjną produkcją nowego elektrycznego SUV-a model A1 zostanie przeniesiony z Belgii do hiszpańskiej fabryki Audi w Martorell, a audi Q3 pochodzące obecnie z Hiszpanii, w przyszłości będzie wytwarzane w węgierskim Gyor (w tej chwili powstają tam cztery inne modele Audi: A3 limousine, A3 cabriolet, TT coupé i TT roadster).