Audi potwierdza - w roku 2018, w Brukseli rozpocznie seryjną produkcję pierwszego, w pełni elektrycznego SUV-a spod znaku czterech pierścieni. Samochód trafi na rynki całego świata.

Reklama

Przypominamy, że pojazd studyjny audi e-tron quattro concept zaprojektowany przez polskiego stylistę Kamila Łabanowicza i zaprezentowany jesienią 2015 roku we Frankfurcie, zdradza ewidentnie, jak będzie wyglądał samochód produkcji seryjnej.

Możliwości? Zasięg maksymalny?

Zespół napędowy audi e-tron wykorzystuje moc trzech silników elektrycznych - jeden z nich napędza oś przednią, a dwa pozostałe oś tylną. Łącznie mają moc 320 kW. Auto może chwilowo wygenerować moc nawet 370 kW i moment obrotowy 800 Nm. Czyli ma takie same osiągi jak samochód sportowy - gdy kierowca z pełną siłą naciśnie pedał przyspieszenia, to e-tron quattro od 0 do 100 km/h rozpędzi się w 4,6 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 210 km/h. Naładowany akumulator o pojemności 95 kWh dostarcza energii wystarczającej na 500 km jazdy elektrycznej.

Reklama
Audi
Reklama

Przy ładowaniu indukcyjnym auto wykorzystuje system zdalnego parkowania, naprowadzający go na właściwą pozycję na płycie ładującej. Dodatkowo, w słoneczne dni, energii elektrycznej dla akumulatora napędu dostarcza instalacja solarna zamontowana na dachu. Obecnie bezpośrednim rywalem nowego Audi może być Tesla.

Wiadomo, że nowy elektryczny SUV w rodzinie Audi wskoczy w lukę między Q7 a Q5. Nazwa? Pozostaje tajemnicą.

Audi wyprodukuje akumulatory do aut elektrycznych

Zakłady w Brukseli gdzie powstanie nowy SUV będą też same produkować akumulatory nie tylko na potrzeby tego auta, ale też do innych samochodów koncernu VW. W ten sposób staną się kluczowym zakładem w realizacji strategii "elektrycznej mobilności" Grupy Volkswagen.

dziennik.pl

W związku z seryjną produkcją nowego elektrycznego SUV-a model A1 zostanie przeniesiony z Belgii do hiszpańskiej fabryki Audi w Martorell, a audi Q3 pochodzące obecnie z Hiszpanii, w przyszłości będzie wytwarzane w węgierskim Gyor (w tej chwili powstają tam cztery inne modele Audi: A3 limousine, A3 cabriolet, TT coupé i TT roadster).